Yazarlar

Avrupa Binek Araç Pazarı Toparlanma Sürecine Giriyor Diyebilir Miyiz?

Avrupa Birliği’nde yeni binek araç satış adetlerine baktığımızda geçtiğimiz 2020 yılının ilk dokuz ayı sonunda satış rakamları bir önceki yıla göre ilk kez artıya geçti. %3,1’lik bu artış adetsel olarak ufak olsa da sektöre hareketlilik getirmesi adına önemli bir gösterge kabul edilebilir.  

Avrupa genelinde binek araç satış rakamlarına baktığımızda 2020 yılı aslında çok da parlak başlamamıştı. Üzerine Corona sebebiyle Mart ayından itibaren tüm sektör sert düşüşlerle karşı karşıya kaldı. Bu durum, ne araç üreticileri ne de diğer paydaşların tahmin edemeyeceği bir gerçek.  

27 Avrupa Birliği ülkesinden gelen rakamları incelediğimizde ilk 9 aylık dönemin sonunda yaklaşık 7 milyon yeni binek araç yollara çıktı. Bir önceki yıla göre kıyasladığımızda 2.9 milyon araçlık azalma ile sektörün son yıllardakı en dramatik küçülmelerinden birini yaşadığını açıkça ortaya koyuyor. 

Avrupa binek araç pazarının en tepesinde yer alan ülkelere baktığımızda en dramatik değişimin burada gerçekleştiğini görüyoruz. Şu ana kadar -%38’lik küçülme ile en sert düşüş İspanya’da gerçekleşti. Benzer durum %34’lük küçülme ile İtalya, %29’luk küçülme ile Fransa ve %25,5’lik küçülme ile Almanya’da görülmekte. Sadece bu dört büyük pazardaki küçülme 2 milyon araca denk geliyor. (Toplam yeni binek araç satış kaybının %60’dan fazlası oluyor) 

Bu dört ülkenin 2019 yilina kiyasla yeni binek araç satışındaki toplam kayip 2 milyon araca karşılık geliyor. 

Bununla birlikte Avrupa genelinde yeni binek araç satış adetlerinde Eylül ayı özelinde bakacak olursak ilk kez pozitif bir gorünüm ile karşılaşıyoruz. 2019-2020 Eylül ayı satış rakamlarına göre %3,1 lik bir artış söz konusu. Burada özellikle 27 Avrupa Birligi üyelerinden 15 ülkede satış rakamlarının bir önceki yılın Eylül ayı performansının üzerine çıktığını görüyoruz. 

Dört büyük pazarın Eylül performanslarına bakacak olursak Almanya (+%9,5) ve İtalya (%8,4) bir nebze toparlanmış gözükürken, Fransa (-%3,0) ve İspanya (-%13,5) için benzer yorumları yapmak için henüz erken göküyor. 

Sevgili okuyucular, Avrupa binek araç pazarı ile ilgili Eylül ayında gerçekleşen pozitif hareketlenme mutluluk verici olsa da Corona vakalarındaki artış sebebiyle Ekim ayının ikinci haftasında birçok Avrupa ülkesinde kısıtlamaların tekrar arttığını da belirtmemiz gerekiyor. Artan kısıtlamalar sonrasında ufak ufak normaleşmeye başlayan süreç tekrar pandeminin baslangıç dönemi olan Mart-Nisan aylarına benzer bir hale dönecektir. Bu durumun yeni binek araç satışına doğrudan etki edeceğini tahmin etmek hiçbirimiz için zor olmasa gerek.

Eylül ayı satış rakamları, her ne kadar bir gösterge olmasa da pandemi sürecinin ve etkilerinin azaldığı hatta bittiği bir ortamda Avrupa binek araç pazarının hızlı bir toparlanma sürecine gireceğine dair bir işaret olarak kabul edebiliriz.  

Hepinize sağlıklı, huzurlu günler dilerim. 

Sağlıcakla kalın, 

Cenk Ceylan

Kaynak: ACEA – European Automobile Manufacturers Association

İlgili Haberler

Coronadan Sonra Otomotivde Neler Olacak?

patron

Avrupa Pazarında Elektrikli Araçların Yükselişi ve Devlet Desteği

patron

Corona Etkisi Avrupa Araç Pazarında Güncel Durum

patron