Lastik

Pirelli Rivian İçin Lastik Üretti

Elektrikli araç start-up şirketi Rivian, Haziran 2021’de üretimine başlayacağı, merakla beklenen R1T pick-up ve elektrikli SUV R1S araçları için Pirelli Scorpion serisini seçti. 

Pirelli, Rivian’ın teknik koşullarını karşılamak ve “Pirelli Mükemmel Uyum” stratejisi kapsamında araçların benzersiz niteliklerini iyileştirmekiçin Scorpion Verde All Season, Scorpion Zero All Season ve Scorpion All Terrain (Pirelli’nin SUV ve pick-up araçlara özel serisi) lastiklerinin özel versiyonlarını geliştirdi. Bu doğrultuda, Pirelli’nin Rivian için geliştirdiği tüm lastiklerin yanağında RIV ve Elect işareti bulunuyor. 

Pirelli’nin elektrikli araçlara yönelik lastikleri “Elect” işaretini taşıyor. Lastikler, elektrikli araçların güvenliği, performansı ve menzil optimizasyonu açısından çok önemli bir rol oynuyor. 

“Elect” işaretli Pirelli lastikleri, çeşitli teknik özellikleriyle elektrikli araçlar için pek çok avantaj sunuyor. Düşük dönme direnci her otomobilin menzilini maksimuma çıkarmaya yardımcı oluyor. Elektrikli araçlarda gürültünün azaltılması, elektrikli sürüşün önemli avantajlarından biri olan sessizliği geliştiriyor. Pirelli’nin “Elect” işaretli lastikleri ayrıca şanzımanın yoğun talebine paralel olarak iyileştirilmiş (yol tutuşu) tutuş da sağlıyor. Elektrikli motorlar, devir aralığının en altından itibaren maksimum tork ürettiği için asfalta anında tutunan lastiklere ihtiyaç duyuyor.

Pirelli ile Rivian’ın iki yıla yakın süren ortaklaşa ürün geliştirme çalışmalarının sonucunda 20, 21 ve 22 inç ebatlı üç özel lastik ortaya çıktı. Bunlar arasından Scorpion Verde All Season 21 inç lastikler dünyada benzersiz ölçüsüyle öne çıkarken Pirelli tarafından Rivian’a özel olarak 275 55R21 ölçüsüyle sektöre sunuluyor.

Rivian ile teknik iş birliği yapmak, Pirelli’nin sürdürülebilir mobilite ve Amerikan otomobil markalarına ne denli odaklandığını vurguluyor.

İlgili Haberler

Continental ile ‘Güzel Günler Yolda’

patron

Evde Kalan Çocuklara Michelin’den Eğitici Oyun

patron

Michelin ve Enviro’dan Sürdürülebilirlik İçin İş Birliği

admin