Sektörel

BANTBORU ABD Üretim Tesisine Türk Kadın Yönetici

Küresel otomotiv pazarındaki payını ikiye katlama hedefi doğrultusunda, 7 milyon Euro yatırımla Kuzey Amerika, Afrika ve Avrupa olmak üzere 3 kıtada 5 farklı lokasyonda üretim üsleri kuran BANTBORU, ABD Fabrika Müdürü olarak Kalite Takım Lideri Özge Topbaş’ı atadı. Haziran 2022 itibariyle BANTBORU Spartanburg tesisinde Fabrika Müdürü olarak göreve başlayacak olan Özge Topbaş’ın, hem OEM hem de önde gelen TIER 1 şirketlerde 10 yılı aşkın tecrübesi bulunuyor.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı BANTBORU, kendi bünyesinden bir kadın yöneticiyi, ABD’de hayata geçireceği yeni üretim tesisinin Fabrika Müdürü olarak atadı.

Dünyada üretilen her yüz araçtan 4’ünün kritik sistemlerinde ürünleriyle yer alan ve küresel pazardaki payını ikiye katlama hedefiyle 7 milyon Euro’luk yatırım için düğmeye basan BANTBORU, ABD’de yer alacak Spartanburg üretim tesisi Fabrika Müdürlüğüne, şirket bünyesinde Kalite Takım Lideri olarak görev yapan Özge Topbaş’ı atadı.

1985 yılında Zonguldak Ereğli’de dünyaya gelen Özge Topbaş, İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerini otomotiv sektöründe kalite yönetimi üzerine inşa etti. Hem OEM, hem de önde gelen TIER 1 şirketlerde kalite deneyimine sahip olan Özge Topbaş, Ford Otosan ve Novares gibi kuruluşların ardından 2016 yılında BANTBORU ailesine katıldı. Kalite Takım Lideri olarak yönetim sorumluluğu üstlenen ve şirketin ABD üretim tesisi Fabrika Müdürü olarak atanan Özge Topbaş, yeni görevine bu yılın Haziran ayında başlayacak.

Kadın çalışan ve yöneticilere desteğin, BANTBORU iş kültürünün bir parçası olduğunu ifade eden Özge Topbaş, “Şirketimin desteğini, ilk günden bu yana hep hissettim. Otomotivde dünyanın en büyük üreticilerinden olan ABD’de, bir Türk üretim tesisinin yönetim sorumluluğuna layık görülmüş olmak, bana gurur ve heyecan veriyor. BANTBORU Spartanburg fabrikasının her alanda örnek bir üretim tesisi olması için çalışacağım” dedi.

Şirketin küresel otomotiv pazarındaki payını ikiye katlayarak, yurt dışı ve yurt içi projelerle 3 yıllık bir süreçte yüzde 100 büyüme hedeflediğini belirten BANTBORU CEO’su Sinan Gider, “Büyümenin verdiği heyecana ek olarak, yeni tesisimizi bir kadın çalışanımıza emanet etmenin de heyecanını taşıyoruz. Sektörde bilinen bir isim olan Özge Topbaş, geçtiğimiz 6 yıl içerisinde BANTBORU Kalite Takım Lideri olarak çok büyük başarılara imza attı. Çalışma arkadaşımızın, ABD üretim tesisimizin Fabrika Müdürü olarak daha nice başarılar elde edeceğine inancımız sonsuzdur” dedi.

BANTBORU Küresel Operasyonlarını Genişletiyor

Çelik boru sistemleri orijinal parça üretimi (OEM) alanında, Rekabetçi Performans gücü, yerli Ar-Ge ve yerli üretimle dünyanın dört bir yanında aranan bir marka olan BANTBORU, yüzde 100 büyüme hedefi kapsamında küresel operasyonlarını 3 kıtada 5 farklı lokasyonda üretim üsleriyle genişletiyor.

BMW ve uluslararası tedarik devi Magna ile yeni projelerine start veren BANTBORU, birinci kademe iş ortağı olacağı BMW iş birliği kapsamında Kuzey Amerika, Afrika ve Avrupa’da 5 lokasyonda üretim üslerini hayata geçirecek. Elektrikli SUV araç bağlantılı Magna iş birliği kapsamında ise BANTBORU yerli Ar-Ge ve üretimle ürün gamını genişletecek. BANTBORU’nun bu bağlamda 7 milyon Euro düzeyinde gerçekleştireceği yatırımın, şirket cirosuna 10 milyon Euro’ya varan düzeyde katkı olarak dönüşü öngörülüyor.

2024’te yılda 200 bin araçla start alacak BMW iş birliği, kademeli şekilde 2027 yılında yaklaşık yılda 600 bin araca ulaşacak. Bu rakam BMW üretim kapasitesinin dörtte birine denk geliyor. BANTBORU, uluslararası otomotiv tedarik devi Magna ile olan iş birliği kapsamında da üst segment elektrikli araçlarıyla tanınan Amerikan otomobil üreticisi Fisker’in Ocean model elektrikli SUV aracına Almanya üretim tesisinden ürün tedarik edecek.

Küresel Rekabetin Türk Oyuncusu

BANTBORU, kendi AR-GE ve teknoloji gücüyle geliştirdiği ürünleri kullanılıyor. BMW, Ford, Mercedes, Renault ve Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv üreticilerinin en önemli programlarında iş ortağı olarak yer alıyor ve soğutma sektöründe de BSH (Bosch Siemens Hausgerate), Arçelik, Uğur Soğutma, Vestel ve Bundy Refrigeration gibi markalarla iş birliği yapıyor.

Kendi Ar-Ge ve teknoloji gücüyle geliştirdiği ürünlerle, küresel rekabetin Türk oyuncusu kimliği taşıyan; Arjantin’den Çin’e uzanan bir coğrafyada, 23 ülkeye ihracat gerçekleştiren BANTBORU’nun ihracat gelirleri, cirosunun yüzde 50’sini oluşturuyor. BANTBORU’nun kilogram başına ihracatı, 7.6 Euro düzeyinde gerçekleşiyor. 2017 yılında TURQUALITY® marka destek programına dahil edilen BANTBORU, Rekabetçi Performans kurum kültürü doğrultusunda küresel adımlarını hızlı ve güvenli bir şekilde sürdürüyor.

Küresel İnisiyatiflerin İmzacısı

Kendi alanında Türkiye’nin ve dünyanın önemli üreticileri ile iş birliği yapan BANTBORU, topluma ve dünyaya karşı sorumluluklarını da liderlik hedefiyle sürekli gelişen bir dünya şirketi bakış açımızla değerlendiriyor ve yönetiyor. BANTBORU, sosyal sorumluluk alanında küresel inisiyatiflerde yer alıyor.

Toplumsal fırsat ve cinsiyet eşitliğine verilen önem doğrultusunda BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UN Women tarafından kadınların güçlendirilmesi alanında en önemli küresel platform olarak kurulmuş Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olan BANTBORU, 2020 yılı sonu itibarı ile de dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Global Compact imzacısı oldu. 

BANTBORU Hakkında

Sanayi üretiminde 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip bulunan BANTBORU, otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde önem taşıyan boru sistemlerinin dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri ve ülkemizin bu alandaki öncü uzman kuruluşudur. BANTBORU, 500’den fazla çalışanıyla 30 bin metrekarelik kapalı alana yayılı üretim tesislerinde hammaddeden nihai ürüne kadar tüm prosesleri kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Kendi bünyesinde oluşturduğu Ar-Ge merkezi, 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “BANTBORU Ar-Ge Merkezi” olarak onaylanan BANTBORU, güçlü global markaları geliştirerek ülkemizin ihracatını artırma misyonuyla dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan TURQUALITY® programı kapsamında desteğe uygun görülen kuruluşlar arasında yer almaktadır. BANTBORU, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UN Women tarafından kadınların güçlendirilmesi alanında en önemli küresel platform olarak kurulmuş Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) ve dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Global Compact imzacısıdır.

İlgili Haberler

Otomotiv Bayileri Stratejilerini Tamamen Değiştirmeli

patron

Ahmet Yüce’ye Çek Liyakat Madalyası Verildi

patron

Siro, İlk Batarya Prototipini Üretti

patron