ATV-UTV

Can-Am Outlander Max 570 T3B ABS

Depar Motor traktör homologasyonlu ve ÖTV’siz modellerini ithal etmeye başladı. Bu araçlara traktör plakası takılıyor ve trafiğe çıkabiliyorlar. İster arazide ister köy içinde bir şeyler taşımak için kullanmak mümkün. Ayrıca bu araçları kullanmak için B sınıfı ehliyet yeterli. Can-Am Outlander Max 570 T3B ABS bu serinin öncü modeli.

Outlander ile ilgili bütün tartışmalar sahip olduğu Rotax motorla başlıyor. Sınıfının en güçlü ve en torklu motoru olması bunun için iyi bir sebep. 570cc silindir hacmi, 48 HP beygir gücü kapalı devre sıvı soğutma ve düşük vibrasyonlu 80 derecelik V açısına sahip. Elektronik enjeksiyonu sayesinde hava durumuna ve yükseklik farklarına bağlı olmaksızın anında ivmelenme sağlıyor. Sürekli artan gaz ile engelleri kolayca aşıp düz yolları fethedebilirsiniz. 

Outlander’ı kullanmak sürekli değişen şanzıman sistemi (CVT) ve Visko Lok ön diferansiyel otomatik kilitleme sayesinde çok rahat. CVT otomatik şanzıman sayesinde hızlanırken vites değiştirmeye ihtiyaç duymazsınız. 4×4 modunda Visko Lok gücü kademeli olarak hızlı dönen tekerlekten alıp yavaş dönen tekerleğe iletiyor. Bu süreç tamamen otomatik işliyor. 

BRP tarafından özel olarak iki kişi için dizayn edilen Outlander Max daha uzun dingil mesafesi sayesinde ikinci kişinin arka aksın önüne oturmasını sağlıyor. Bu sayede dengeli ve keyifli bir sürüş sağlanıyor.

Outlander Max 570 T3B ABS

Arazide üstün bir yol tutuşu için Outlander 570 modelinin ön kısmında sert alüminyumdan yapılmış çift salıncaklı aktarma organları mevcut. Arka tarafta sadece Outlander’a özgü bağımsız torsyonel (TTI) süspansiyon bulunuyor. TTI sabit ve kontrollü bir sürüş sağlıyor çünkü tekerlekler diğerlerinin aksine dikey hareket ediyor. 

Outlander’ın iskeleti SSR (tam çerçeveli şase) sadece Can-Am ATV’lere özgü. Bu şase sayesinde motor ve diğer parçalar korunuyor. Dövme çelik hem çok güçlü hem de bir o kadar hafif. Şasenin dar profilli alt kısmı sayesinde engellerin üzerinden rahatça kayabiliyor. Outlander gücünü, yol tutuşunu ve dayanıklılığını GNNC yarışlarında defalarca kanıtlamış.

Can-Am / BRP

ABS 

ABS gerek kararlı frenleme gerek çekiş sistemine yardım sağlar. Endüstride ki ilk ABS sistemine sahip ATV. Bu sayede en yeni T3B Traktor homolagasyonundaki hız limitlerine uyum sağlıyor ve araçların hızını 105 km/h kadar çıkmasına imkân veriyor.

DPS

DPS yani Dynamic Power Steering, elektrikli hidrolik direksiyon desteği sayesinde ister yavaş ister hızlı gidin sizin için en uygun direksiyon sertliğini sağlıyor.

İlgili Haberler

4 Kişilik Can-Am Maverick Max Sport DPS 1000T Türkiye’de

patron

Can-Am Maverick R

patron

Can-Am Maverick Sport DPS 1000R

admin