Test Sürüşü

Citroen C5 Aircross

Sıradan olmak istemeyenler için. Citroen’in orta sınıf SUV’lerin arasında yerini almasını sağlayan C5 Aircross modeli, diğer PSA modelleri ile aynı altyapıyı paylaşsada hem iç hem dış tasarımındaki alışılmışın dışındaki tasarım öğeleri ile rakiplerinden farklılaşmayı başarıyor.

Alışılmışın dışındaki tasarımına ek olarak, Citroen mühendisleri, C5 Aircross’a ekledikleri teknolojik özelliklerle de rakiplerinden ayrışmasını hedeflemişler. Özellikle sürüş destek teknolojileri ile neredeyse otonom sürüş imkanı sunan C5 Aircross, kullandığımız süre boyunca bizi şaşırtmayı başardı.

Dış Tasarım

Citroen’in son dönemerde sıkça kullandığı dikdörtgen tasarım öğeleri C5 Aircross’da da oldukça yoğun olarak kullanılmış. Alışılmışın dışındaki çift katmanlı far tasarımı sayesinde rakiplerinden hızlıca ayrılan C5 Aircross, aracın hem yan hem de arka bölümündeki farklı tasarım çizileri ile de kendini fark ettirmeyi başarıyor. Genel olarak dış tasarımında oldukça heybetli bir görünüm sergileyen C5 Aircross, çift renkli gövdesi ve krom detaylarıyla da kalite hissini üst seviyeyi taşıyor.

İç Tasarım

Citroen C5 Aircross’un iç tasarımında PSA grubunda görmeye alışık olduğumuz elektronnik komponentler bizi karşılasa da dış tasarımdaki sıradışılığın iç tasarıma da aynı dozda taşındığını söyleyebiliriz. Genel olarak malzeme kalitesi oldukça tatmin edici bir seviyede. Sürüş pozisyonu diğer PSA modellerine göre biraz daha yüksek ve ön göğüs biraz daha düşük konumlanmış olsa da uzun yol kullanımındaki konforu oldukça iyi. Test aracımızdaki hafızalı deri koltuklar ve masaj özelliği ile de oldukça konforlu bir sürüş sunuyor. Arka bölümde diz mesafesi biraz kısıtlı olsa da iniş biniş boşlukları ve baş mesafeleri oldukça yeterli. Arka koltukların öne çekilmesiyle kısıtlı olan diz mesafesi daha da azalsa da arka bölümde 720 litrelik devasa bir bagaj alanı ortaya çıkıyor. Bu geniş bagaj alanının yükleme eşiği de başarılı bir şekilde alçak tutulmuş.

Performans

Citroen C5 Aircross. 1.6 PureTech 180 hp’lik benzinli ve 1.5 BlueHDi 130 hp’lik dizel olmak üzere iki motor seçeneği ile ülkemizde satışa sunuluyor. Her iki motor seçeneği de ön tekerlekten çekiş sistemi ve EAT8 otomatik şanzımanla desteklenmiş. Test aracımızdaki 1.5 BlueHDI dizel motor, Citroen C5 Aircross’a kabul edilebilir seviyede bir sürüş performansı sunarken diğer PSA modellerinde olduğu gibi yakıt tüketimi konusunda oldukça iddalı değerlere ulaşmasını sağlıyor. 

Aracın genel olarak süspansiyon ve sürüş konforu oldukça başarılı. Citroen’in ralli otomobillerinin yola daha iyi tutunabilmesi için geliştirdiği Progressive Hydraulic Suspension sistemi ile adeta bir uçan halı hissi yaratılması hedeflenmiş. Bozuk zeminlerde oldukça iyi bir performans sunmayı başaran bu süspansiyon sistemi C5 Aircross’un viraj kabiliyetini de oldukça üst seviyeye taşımayı başarmış. Çift katmanlı ön cam ve geliştirilmiş kabin izolasyonu ile de bu konfor hissi daha üst seviyelere taşınabilmiş.

Citroen C5 Aircross’un rakiplerinden ayrıştığı bir diğer konu da sürüş destek sistemleri. Özellikle Dur-kalk özelliğine sahip uyarlanabilir hız sabitleme sistemi, İstanbul gibi bir şehirde otomobil kullanmanın daha az yorucu hale gelmesini sağlıyor. Sabah trafiğinde köprüyü geçerken deneme fırsatı bulduğumuz sistem, oldukça başarılı bir şekilde öndeki araçla olan mesafesini koruyarak trafiğin içinde dur-kalk yapılmasını sağlıyor ve yan şeritten bir aracın önünüze girmesi durumunda da gerekli mesafeyi hızlıca yeniden düzenleyebiliyor. Şerit takip sisteminin de desteğiyle C5 Aircross, sizi minimum yorgunlukla istediğiniz yere, istediğiniz trafik şartında yorulmadan ulaştırmayı başarıyor. Citroen mühendisleri, sistemin tepkilerini oldukça geliştirerek sistem devredeyken arkadaki aracın ani fren ve hızlanmalardan rahatsız olmamasını da sağlamayı başarmışlar.

Özetle, sıradışı tasarım öğeleri, başarılı altyapısı, geniş bagaj hacmi ve gelişmiş sürüş destek sistemleri ile C5 Aircross, sınıfındaki kullanıcıların en önemli ihtiyaçlarını başarı ile karşılayacak bir model. Pürüssüz bir sürüş sunan motor-şanzıman kombinasyonunun yakıt konusundaki cimriliğini de eklediğinizde, C5 Aircross, bu sınıfta bir seçenek aramanız durumunda kesinlikle radarınızda olması gereken bir model. Bu başarıyı da ilerleyen aylardaki satış rakamları ile de kanıtlayacağını şimdiden tahmin edebiliriz.

Yazı: Sertuğ Deringöl

Fotoğraflar: Mert Kocabaş

İlgili Haberler

Cupra Formentor 1.5 TSI DSG

patron

Land Rover Discovery Sport

admin

Volkswagen Polo

patron