Test Sürüşü

Ford Kuga

Üçüncü nesiliyle test sayfalarımıza konuk olan Ford Kuga, sert ve keskin hatlarından kurtularak daha modern bir görünüme kavuşurken, vites geçişlerinin iyileştirilmesiyle de sürüş deneyimini maksimum düzeye çıkarmış.

Ford’un C-SUV segmentindeki temsilcisi Kuga, yepyeni yüzüyle karşımıza çıkıyor. Daha önceki iki neslinden de alışık olduğumuz keskin çizgilerden kurtularak daha modern bir hava yakalamış. Donanım ve sürüş konforunu artıran yenilikleriyle de rakiplerinin gözünü korkutmayı başarıyor.

TASARIM

Üçüncü nesliyle daha modern ve daha sportif görünüme kavuşan Ford Kuga, önceki iki versiyonunda sahip olduğu sert ve keskin çizgilerinden kurtularak, daha fazla kullanıcı porföyüne hitap edebilir hale gelmiş. Özellikle genç ve kadın sürücü adaylarının sert çizgilere karşı biraz mesafeli olması, Kuga özelinde bir eksiydi. Bu dezavantajını üçüncü nesliyle çok büyük ölçüde ekarte etmiş. 

Önden baktığımızda, geniş ızgara tasarımı fazlasıyla göz alıyor fakat kullanılan malzeme daha kaliteli olabilirmiş. Adaptif LED farlar, siyah çerçeveli sis farları ve diğer detaylarla gayet başarılı gözüküyor. 19 inç jantlar ile de sportif görünümünü destekler nitelikte.

İÇ MEKAN

Aracın sürücü koltuğuna oturduğumuzda ilk dikkatimiz çeken tabii ki 8 inç genişliğe sahip multimedya sistemi. Ayrıca, 12,3 inç büyüklüğündeki dijital kadran paneli teknolojiyle öne çıkıyor. Serbest biçimli panel, ekranın içine yerleştirilmiş özel bir devreyle tasarımcıların geleneksel dikdörtgen tasarımın ötesinde şekiller kullanmasına imkan tanıyor. 24 bit gerçek renkli dijital gösterge paneli ayrıntılı, yüksek çözünürlüklü, daha gerçekçi görüntüler ve simgeler üreterek daha parlak, gözlerde daha az yorucu ve okunması kolay bir yapı sunuyor. Yeni Kuga’nın tamamen yenilenen gövdesi, iyileştirilen ve daha verimli hale getirilen iç tasarımı; sürücü ile birlikte önde veya arkada yolculuk yapan kullanıcılara daha geniş diz ve omuz mesafesi sunuyor. Orta konsoldaki büyük bölme, en büyük akıllı telefonlar için bile yeterli alan sunuyor. Sürücü ve yolcu için büyük bardak tutucuların yanı sıra kapıların yanları bile saklama alanlarını maksimize etmek için tasarlanmış.

MOTOR VE PERFORMANS

1.5 litrelik 120 Bg güç ve 300 Nm torka sahip EcoBlue motoru, ağır kasaya rağmen gayet iyi. Geliştirilmiş hızlanma ve iyileştirilmiş vites geçişleriyle dikkat çeken şanzıman, sürüş deneyimini ve konforunu gözle görülür derecede artırmış. 8 ileri otomatik şanzıman ile sunulan Döner Vites Konsolu geleneksel vites kolunun yerini alması sayesinde kullanım kolaylığının yanısıra iç tasarımda daha sade, daha rafine bir görünüm yaratmış. Ayrıca, Normal, Spor, Islak/Kaygan Zemin, Kalın Kar / Kum veya Eko modlarıyla sürüş koşullarına uygun şekilde hareket etmenizi sağlıyor. Ayrıca; Ford Co-Pilot 360, Şerit Takip Sistemi, Trafik Levha Tanıma Sistemi, Göz Hizası Gösterge Paneli, Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi birçok detay ise sürücünün ve yayaların güvenliğini maksimum dereceye çıkarmasına yardımcı oluyor. 

Yazı: Yılmaz Mermer

İlgili Haberler

Peugeot 308 GT 1.2 Puretech EAT8

patron

Mercedes-Benz EQE 350+

patron

Hyundai Tucson N-Line

admin