Yenilik

Koleksiyonluk Ford Ranger Thunder

Piyasaya çıktığı günden itibaren yüksek satış rakamlarına ulaşan ve tüketiciler tarafından oldukça beğenilen Ford Ranger değişmeye devam ediyor. Son senelerin modası pick – up modifikasyonuna Ford kendince bir çözüm üretmiş ve sınırlı sayıda üreteceği Ford Ranger Thunder’ı piyasaya sürdü. Ranger, 2019 yılında Avrupa’nın en iyi yılını geçirdi ve 52.500 araç sattı.

Avrupa genelinde sadece 4.500 adet üretilecek olan Ranger Thunder, cömert yük taşıma ve çekme kapasitesinin yanı sıra SUV benzeri bir stil ve konforuyla 2020 Uluslararası Pick-up Ödülü kazanmıştır.

Ford’un 213 PS ve 500 Nm tork sunan Bi-Turbo 2.0 litrelik EcoBlue dizel motoruyla güçlendirilen Ranger Thunder, aynı zamanda yolda ve arazide yumuşak vites değiştirme ve zahmetsiz performans için standart Ford’un 10 vitesli otomatik şanzımanına sahip. Son derece popüler Ranger Wildtrak serisinden türetilen Ranger Thunder, yüksek teknik özellikleriyle optimize edilmiş yük taşıma ve dört tekerlekten çekiş ile birleştiriyor.

Ford Avrupa Ticari Araçlar genel müdürü Hans Schep, “Fark edilmekten korkmayan müşterilere dahada artan bakışlara maruz kalacaklar, yeni Ranger Thunder, yolda veya arazide benzersiz ve kolay tanınan bir araç olacak. Avrupa’nın en çok satan pick-up serisine bu yetenekli, konforlu ve şık ekler sayesinde daha karizmatik göründüğü kadar sağlam ve çok yönlü olduğu inkar edilemez” dedi.

Sağlam ve farklı tasarım

Ranger Thunder,“göz alıcı” ve “gürlemeye hazır” karakterlerini vurgulayan bir tasarım anlayışı içeren paketle sunulmaktadır.

“Sea Gray” özel renk ile tamamlanan model, ön ızgara, arka tampon, kızak plakaları, sis far çevreleri için Ebony Black uygulamasıyla fark yaratırken, özel olarak tasarlanan 18 inç siyah alaşım jantlar içeren bir paketle sunuluyor. Ranger Thunder iç ve dış tasarımda kırmızı rengi çok uyumlu kullanmış. İçerde; deri koltuklarda, direksiyonda, vites kolunda, el freninde, ön göğüste ve kapı içlerinde, dış tasarımda ise ön ızgara, sürücü ve yolcu kapıları ile bagaj kapağında yer alan üç boyutlu Thunder yazısında çok göz alıcı kırmızı renge rastlıyoruz. Siyah paspaslar ve opsiyonel olarak alınabilenecek kırmızı ışıklı eşik plakaları ile göz alıcı bir görünüm sunuyor.

Arkada ise karartılmış stoplar ile karartılmış çerçevelere sahip LED farlar da standart olarak sunuluyor. Ranger Thunder, Ranger müşterilerine çok popüler iki özellik sunuyor; çok işlevsel yük bölmesi arıyacı ve Black Mountain renkte top toz boya kaplamalı panjur. Otomatik bagaj kapağıda opsiyonel olarak alınabilenecek. 

Kanıtlanmış güç aktarma sistemi

Ranger Thunder’ın güçlü Bi-turbo 2.0 litrelik EcoBlue dizel motoru, daha yüksek tork ve düşük motor devirlerinde hızlı reaksiyon için çift turboşarj kullanmış. Ayrıca yüksek devirlerde daha fazla güç üretimi için küçük olan turbo devre dışı kalacak sadece büyük turbonun devrede olacağı bir sistem geliştirmiş. Böylece en çok güce ihtiyaç duyulan durumlarda Ranger’ın motoru bu isteğe cevap verebilir hale gelmiş.

Ford’un 10 vitesli otomatik şanzımanı, Ford F-150 pick-up ve Ford Mustang gibi çeşitli modellerde kendini kanıtlanmış performans ve dayanıklılık sunuyor. Şanzıman, değişen koşullara uyum sağlayan çok çeşitli oranlara ve gerçek zamanlı vites programına sahiptir. Böylece herhangi bir sürüş senaryosunda performans, yakıt verimliliği veya geri kazanım için en uygun vitesin seçerek sürüş kalitesini arttırır. 

Ranger Thunder, son derece yüksek arazi kapasitesi için Ranger’ın kanıtlanmış dört tekerlekten çekiş sistemine sahiptir. Yakıt tüketiminde ise ortalamada 7,8 l / 100 km tüketirken ve karbon salınımı 205 g / km’de (NEDC) veya 9,1 l / 100km ve 239 g / km’den (WLTP) CO2 emisyonu vermektedir.

Kısa ama çok önemli bir bilgi vereyim; taşıtların ölçüm standartları değişiyor ve 2020 yılının sonu itibariyle NEDC yerini WLTP’ye bırakacak. Nedir bu kısaltmalar? 

NEDC: “Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü”, en son 1997 yılında güncellenen ve binek otomobillerdeki otomobil motorlarının emisyonlarını ve yakıt ekonomisini değerlendirmek için tasarlanmış bir sürüş döngüsüdür. MVEG döngüsü olarak da adlandırılır. Ancak elektrikli araçların çıkmasıyla yeni bir ölçümlemeye ihtiyaç duyulmuştur (son dönemlerde artan veri skandalları süreci hızlandırdı).

WLTP: “Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü”.  Bu standartlara göre hesaplanan tüketim değerleri, 2017 yılının Eylül ayından beri geçerlidir. “Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü”nün bir kısaltması olan WLTP, araçların yakıt tüketimlerini ve egzoz emisyonlarını belirlemek amacıyla dünya genelinde uygulanan standartlaştırılmış bir test prosedürüdür. WLTP prosedürü, geleneksel ve hibrid otomobillerin kirletici seviyelerini, CO₂ emisyonlarını ve yakıt tüketimini ve tam elektrikli araç çeşitlerini belirlemek için küresel, uyumlu bir standarttır.

Ranger Thunder’ın ülkemize ne zaman geleceği henüz belli değil.

Haber: Sinan Akad

İlgili Haberler

LEGO Technic Lamborghini Sián FKP 37

patron

Toyota 5. Nesil Hibrit Teknolojisine Sahip Yeni Corolla’yı Satışa Sundu

patron

ŠKODA’nın Yenilenen KAROQ Modeli Türkiye‘de

patron