Motorsporları

Loeb, Türkiye Rallisi’ne Rüzgar Gibi Başladı

Marmaris (Türkiye): Fransız efsane Sébastien Loeb, Cuma günü büyüleyici bir başlangıç yaptı ve öğleden sonra gerçekleştirilen iki etabın ardından ralliyi ilk sırada götürüyor.

79 WRC galibiyeti bulunan Loeb, Ocak ayındaki Monte-Carlo Ralllisi’nden bu yana yarışlarda yer almıyordu, ancak büyük oranda revize edilen 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın beşinci ayağı olan Türkiye Rallisi’ne harika bir başlangıç yaptı. Efsane sürücü, Hyundai’den takım arkadaşı Thierry Neuville’in 1.2 saniye önünde cuma gününü ilk sırada tamamlamayı başardı.

Loeb, “İyi hissettirdi. Bu akşam lider olmayı beklemiyordum. Başlangıçta tozdan dolayı yolu bulamadık ama toza rağmen hızlı gitmeyi denedim. Notlarım çok iyiydi onun sayesinde bunu yapabildim. Günü lider tamamlamak olabilecek en güzel şeydi.” dedi.

6 kez Dünya Şampiyonu Sebastien Ogier, ikinci etapta en iyi zamanı yapmayı başardı ve ortaya koyduğu güçlü sürüşün ardından rakipleri Elfyn Evans ile Ott Tanak’ın önüne geçmeyi başardı. Böylelikle günü 1.3 saniye geride üçüncü sırada tamamladı.

Ralli, COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle, Marmaris Atatürk Heykeli’nin önünde seyirci katılımı olmadan düzenlenen bir seremonik startla başladı.

İlk iki etap, bu hafta sonu güçlü bir sonuç elde etmek için muazzam derecede önemliydi. Bu dereceler, cumartesi günkü uzun etaplar öncesinde yol pozisyonunu belirleyecek ve sonuçlar da, kısaltılan FIA Dünya Ralli Şampiyonası üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.

Öncelikle İçmeler etabı (13.90 km) ve ardından da Gökçe (11.32 km) etabı gerçekleştirdi.

Ogier, ilk etapta ilk önce sürüş yapan isimdi ve ilk başta sürüş yaptığı için ilk etabı 10 dakika 18.2 saniye ile beşinci sırada tamamladı. Evans, takım arkadaşını 1,2 saniye ile geçti, ancak Tänak daha da hızlı hızlıydı ve üçüncü oldu.

Neuville, zorlu ve kaygan etaplarda iyi bir performans sergiledi ve Estonyalı takım arkadaşından 3.5 saniye daha iyi bir zaman yaparak bu etabı ilk sırada tamamlamayı başardı. Hiçbir sürücü Belçikalı sürücünün 10 dakika 13.1 saniyelik zamanını yakalayamadı ve WRC efsanesi Sébastien Loeb de 3.3 saniye geride ikinci sırada yer aldı.

Ogier, ikinci etapta yine ilk önce sürüş yapan  isimdi ve 8 dakika 34 saniye ile en hızlı isim oldu. Rüzgar azaldı ve batan güneşle birlikte kalkan toz bulutu, arkadan gelenler için koşulları daha da zor hale getirdi.

Ogier, “Bu etap Avantaj Etabı (Power Stage) gibiydi. Her şeyimi ortaya koydum. Şu an için yapabileceğimiz başka bir şey yok. Umuyoruz ki yarın önümüzde birkaç otomobil olur.” dedi.

Evans, tozda hayati derecede önem taşıyan saniyeler kaybetti ve Tanak’ın gerisine düştü. 

Tanak zorlu bir etap geçirmesinin ardından sekizinci oldu ve genel klasmanda yedinci sırada yer alıyor.

Bu iki etabın ardından Loeb, genel klasmanda ilk sırada yer alırken, Neuville 1.2 saniye geride ikinci ve Ogier 1.3 saniye geride üçüncü sırada.

Evans 2.1 saniye geride dördüncü Rovanpera 2.7 saniye geride beşinci ve Teemu Suninen 4.2 saniye geride altıncı sırada.

Fransız Adrien Fourmaux, WRC2 kategorisinde ilk sırada yer alırken, WRC3 kategorisinde Marco Bulacia’nın liderliği var.

Cumartesi

Cumartesi günü üç zorlu yerde toplam altı etap gerçekleştirilecek. Sürücüler sabah 08:50’de YeşilBelde 1 etabı ile güne başlayacaklar. Daha sonra 8.75 km’lik Datça 1 etabı gerçekleştirilecek. Kızlan 1 etabı 13.15 km sürecek ve sonra ara verilecek. Aradan sonra YeşilBelde 2, Datça 2 ve Kızlan 2 etaplarıyla gün sona erecek.

Türkiye Rallisi, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı ve Spor Toto’nun değerli destekleriyle gerçekleştiriliyor. Etkinliğin sponsorları arasında AVIS, Grand Yazıcı Club Turban, TurkYacht, Pilotcar, Ahu Hastanesi, Mr. No Dardanel, Auto Club ve Marmaris Belediyesi bulunuyor. Türk Telekom altyapısıyla gerçekleştirilen Türkiye Rallisi, TRTSPOR2 üzerinden canlı olarak yayınlanıyor.

2020 Rally Turkey – 1. Gün Sonuçları:

1.      Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (FRA) Hyundai i20 Coupe WRC – 18 dakika 50.9

2.      Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai i20 Coupe WRC – 18 dakika 52.1

3.      Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Toyota Yaris WRC – 18 dakika 52.2

4.      Elfyn Evans (GBR)/Scott Martin (GBR) Toyota Yaris WRC – 18 dakika 53.0

5.      Kalle Rovanperä (FIN)/Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris WRC – 18 dakika 53.6

6.      Teemu Suninen (FIN)/Jarmo Lehtinen (FIN) Ford Fiesta WRC – 18 dakika 55.1

7.      Ott Tänak (EST)/Martin Järveoja (EST) Hyundai i20 Coupe WRC – 18 dakika 55.7

8.      Esapekka Lappi (FIN)/Janne Ferm (FIN) Ford Fiesta WRC – 18 dakika 57.5

9.      Gus Greensmith (GBR)/Elliott Edmondson (GBR) Ford Fiesta WRC – 19 dakika 07.0

10.  Pierre-Louis Loubet (FRA)/Vincent Landais (FRA) Hyundai i20 Coupe WRC – 19 dakika 19.4

Haber: TOSFED Medya

Fotoğraflar: Savaş Yılmaz – İrfan Bilir

İlgili Haberler

Vezirköprü’de Adrenalin Dolu Hafta Sonu

patron

TOSFED Mobil Eğitim Simülatörü Adana’da

patron

ŠKODA’nın Yeni Yarışcısı FABIA RS Rally2 Tanıtıldı

patron