Sektörel

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin Yeni Yönetimi Belli Oldu

Türk otomotiv sektörünün 44 markasını çatısı altında barındıran Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 36. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. 2021 yılının detaylı otomotiv sektörü değerlendirmesinin ve 2022 yılı beklentilerinin paylaşıldığı Genel Kurul’da yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerinin seçimi de gerçekleşti.

ODD’nin kurulduğu 1987 yılından bu yana her yıl düzenlediği Genel Kurul toplantılarında iki yılda bir seçim yapılarak yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri belirleniyor. 

29 Mart Salı günü Polat Renaissance Bosphorus’da gerçekleştirilen, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 36. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri seçildi. 

Saat 15:00’de başlayan törende aşağıda belirtilen sıralamada konuşmalar yapıldı.

•          Sn. Dr. Hayri Erce – ODD Genel Koordinatörü

•          Sn. Ali Bilaloğlu – ODD Yönetim Kurulu Başkanı 

Açılış konuşması sonrası ekonomik ve sektörel değerlendirmelerin yer aldığı kapsamlı bir sunum yapan ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, ODD’nin 2021 faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Dr. Hayri Erce sunumunda ‘2020 ilk çeyreğinde başlayan pandeminin zorlukları ve belirsizliklerinin 2021 yılında devam  etmesi ile yaşanan tedarik sorunları ve çip krizinin olumsuz etkileri sebebiyle, otomotiv iç pazarı sekiz yüz bin adet seviyesinin de altında kapandı. Otomotiv sektörü iç pazar adetleri,  sektörümüzde 2015 yılında yakalanan bir milyon adetlik iç pazar seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. 2022 yılı iç pazar tahminlerine göre ise, geçen seneki iç pazar adetlerini yakalamak büyük başarı olacaktır.’

Dünya Otomotiv  ve Avrupa Otomotiv Pazar Verilerine de sunumunda yer veren ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, ODD’nin aylık olarak yayınladığı raporları aktardı.  Derneğin kamu ile ilişkileri, gündemindeki sektörel çalışmalar, sektör paydaşları ile işbirlikleri, iletişim faaliyetleri, satış ve iletişim ödül töreni gibi çalışmaların yanı sıra, sektörel veri kaynağı haline gelen ODD Magma Data hakkında da güncel bilgileri paylaştı. 

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu iki dönem Başkanlık yaptığı Yönetim Kurulu faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu, bir sonraki Yönetim Kurulu’na başarılar diledi ve  gelecek dönem için   temennilerini paylaştı. Ali Bilaloğlu ‘Türkiye’deki tüm otomotiv markalarını buluşturan, Türkiye’nin en büyük STK’larından biri olan ve on iki yıldır yönetiminde aktif olarak görev aldığım Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanlık görevim, iki dönemin ardından bu ay sona eriyor. Bu dönemde, derneğimizin kurumsallaşması, sektörümüze desteğin sistematik ve bilimsel hale getirilmesi için yoğun emek isteyen çalışmalarda bulunduk. Bu kapsamda yeni kurumsal kimlik çalışmamızı gerçekleştirdik. Türkiye’nin en önde gelen araştırma şirketleriyle ülkemizde otomotivin geleceğiyle ilgili birçok rapor hazırladık. Türkiye’nin ve dünyanın ilk dijital otomotiv fuarını gerçekleştirdik. Yönetimimiz için en önem verdiğimiz kavram; “Ölçmeden iyileştiremezsin” oldu. ODD’nin en önemli sorumluluklarından birinin gerek üyelerine gerekse otomotiv sektöründeki paydaşlara, bilgiyi zamanında ve en doğru haliyle sunmak olduğunu düşündük. Böylesi dinamik ve sürekli gelişen bir sektörde, bilgiyi güncel ve değerlendirilebilir kılmak adına Magma Data ismini verdiğimiz ODD Veri Tabanıyla daha kapsamlı bir yapıya geçtik. Ayrıca Kurumsal yönetim ilkelerini benimsemiş olmamızdan dolayı tüzüğümüzü güncelledik. 

Bu noktada, Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevimi devrederken  bana verdikleri destek için başta Genel Koordinatör Dr. Hayri Erce ve ekibine, birlikte görev yaptığımız yönetim kuruluna ve dernek üyelerimize içten teşekkürlerimi sunarım. Yeni yönetim kurulumuzun da bu vizyonla, sektörümüzün değişim ve dönüşümünü en iyi şekilde yöneteceklerine canı gönülden inanıyorum. Yeni başkanımızın liderliğinde ODD’nin başarılarına nicelerini ekleyeceğine eminim. Yeni Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımı bir kez daha tebrik ederim.’ sözleri ile konuşmasını tamamladı.

29 Mart 2022  Salı günü gerçekleştirilen Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 36. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri seçildi:

ODD’nin 2022-2024 Dönemi Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri:

Yönetim Kurulu:

Ali Haydar Bozkurt

A. Şükrü Bekdikhan

İzzet Berk Çağdaş 

Özgür Yücetürk 

G. A. Gino Bottaro

İbrahim Anaç 

Murat Berkel

        Denetleme Kurulu:

              Altan Aytaç 

              Hakan Tiftik 

              Bülent Kılıçer

Yönetim Kurulu Yedek:

Halil Karagülle 

Zafer Başar 

Emre Doğueri 

Kağan Dağtekin 

Ilgaz Korkmaz

  Denetleme Kurulu Yedek:

Nurkan Yurdakul

Haluk Helvacı

Tansu Giz

ODD Hakkında

Türkiye’de otomotiv sektörünün gelişimi ve devamlılığının sağlanması vizyonuyla 1987 yılında kurulan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), 2022 yılı itibariyle 44 uluslararası otomotiv markasını 27 üye firmasıyla temsil eden bir sektörel dernektir. Temel misyonu doğrultusunda üyelerini her kesimde temsil ederek, faaliyetleri ile sektörün ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarına çözüm üretmek, sektör bilgilerini doğru ve güvenilir şekilde değerlendirip, paylaşarak kamuoyu oluşturmak ve setörle ilgili mevzuat oluşumuna doğrudan katkıda bulunmak üzere çalışmalar yapan bir çatı kuruluş konumundadır.

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 44 markayı çatısı altında toplayan ODD otomotiv sektöründe bir ihtisas kuruluşu olarak; otomotiv fuarlarının düzenlenmesinde etkin rol almak, taşıt araçlarının kullanımını ülke genelinde yaygınlaştırmak, pazarlama-satış ve satış sonrası hizmetler alanında her türlü alt yapının oluşturulması ve hizmet kalitesinin geliştirilerek AB normları düzeyine çıkarılması için görüş oluşturma çalışmaları yapmak, Üye temsilcilerine yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunmak, otomotiv sektörünün kamudaki etkinliğini arttırmak, otomotiv sektörüne dair hazırladığı detaylı aylık satış verileri ve raporlarla üyelerini, basını ve kamuoyunu bilgilendirmek, akademik çalışmalarla sektörün geleceğine ışık tutmak, sektörün gelişmesine katkıda bulunmak üzere diğer paydaşlarla işbirliği içinde çalışır.

 

İlgili Haberler

Otomotiv Sanayii Derneği, İlk 6 Aylık Verileri Açıkladı

patron

Toyota Türkiye’den Kredi Destek Değerlendirmesi

patron

Mercedes-Benz’in Gençlere Verdiği Destekler Aralıksız Sürdürülüyor

patron