Medya

Otomotiv Meydanı Sektörün Nabzını Tutuyor

Otomotiv sektörüne yeni bir soluk getiren OTOMOTİV MEYDANI, sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Car Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Hayırlıoğlu’nun moderatörlüğünde, Dünya Gazetesi İstihbarat Şefi Aysel Yücel, Otoajanda Genel Yayın Yönetmeni Halil Okşit ve Otomotiv Gazetecisi Halit Bolkan’ın Bloomberght TV’de her hafta cumartesi günü saat 17:15’te yayınlanan programın son konuğu, VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli oldu. Gözelekli, şirketin gelecek dönem yatırımlarına ve ikinci el otomobil pazarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Vavacars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, 2022’nin ilk iki ayında yavaşlayan pazarın, mart ayından bu yana yükselişe geçtiğini hatırlatarak, pazardaki ivmenin artarak devam etmesini beklediklerini ifade etti. Sıfır kilometre araç pazarında yaşanan bulunurluk sorunu, kur artışı ve enflasyonist baskı paralelinde ikinci el fiyatlarının arttığını ifade eden Gözelekli, “İkinci el araç piyasasında yılbaşından bu yana fiyatlar yüzde 11, son 1 yılda ise yüzde 107 arttı. Şu anda alım fırsatı bulunuyor” dedi. 

VavaCars olarak en büyük hedeflerinin ikinci el otomotiv sektörüne yeni bir soluk getirerek herkesin güvenle, kolayca ve hızlı bir şekilde araç alıp satabilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Serdıl Gözelekli, Vavacars Ekpertiz ve Yenileme Merkezi’nde satacakları araçlara değer kattıklarını söyledi. Gözelekli, “Kozmetik işlemlerden mekanik yenilemelere kadar araçları yenileştiriyoruz. Yaptığımız masraftan fazlasını yansıtmıyoruz” dedi.

İş modelimizle oyun kurucuyuz

Vavacars, orta vadede Türkiye’de 200 milyon dolar yatırım ve 1000 kişilik istihdam hedefliyor. İstanbul’dan sonra Ankara’da da ekspertiz ve yenileme merkezi açılacak. İş modellerinin büyük kısmının dijital dünya üzerinden yürütüldüğüne dikkat çeken Serdıl Gözelekli, tüketiciye sundukları avantajları şöyle özetledi: “Müşterilerimize en fazla 1 saat içinde ödeme yapıyoruz. 14 gün, 500 km’ye kadar koşulsuz iade uyguluyoruz. Ayrıca 12 ay/25 bin km garanti uyguluyoruz. İş modelimizle oyun kurucuyuz.”

Yeni pazarları Türkiye’den yönetecek

5 yıl içinde kurumsal firmaların payı katlanarak büyüyeceğini belirten Gözelekli, “Hedefimiz 5 yıl içerisinde en iyi ikinci el satış platformu olmak” dedi. Vavacars, Türkiye’de doğan bir marka. Gözelekli, yeni pazarlarda Türkiye’den yönetilecek.

“Vergi yükünü tüketiciye yansıtmadık”

İkinci el sektöründe faaliyet gösteren ticari işletmelerin, araç alım satımında ödedikleri verginin, 1 Nisan itibarıyla yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasını değerlendiren Serdıl Gözelekli, “Karlılıktan kaybettik ama büyüme planlarımız değişmedi. Maliyet dezavantajını tüketicilere yansıtmıyoruz” dedi.

İlgili Haberler

Carmedya Dijital Otomobil Dergiciliği’nde 150. Sayısı’na Ulaştı

patron

Türkiye’de Yılın Otomobili Yarışması’nda Test Sürüşleri Yapıldı

patron

Türkiye’de Yılın Otomobili Hyundai Tucson Oldu

patron