Güncel

Şehirlerde Sürdürülebilirlik ve Yaşam Kalitesi İçin Yapay Zeka

Audi’nin de kurucu ortakları arasında yer aldığı ve Sven Krüger, Marco Voigt ve Nico Rosberg tarafından oluşturulan sürdürülebilirlik platformu GREENTECH FESTIVAL’de GREEN FUTURE ödülüne bir yapay zeka layık görüldü.  Bu yıl ilk kez verilen GREEN FUTURE ödülü, festivalin GREEN AWARDS etkinliğinin bir parçası olarak çevreye uyumlu kentleşmeyi teşvik ederken, aynı zamanda yaşam kalitesi ve kentsel altyapıların iyileştirilmesine katkı sağlayan proje ve kişilere veriliyor.  İlk ödül, şehirlerden sosyal medya paylaşımlarını ve yerel haberleri toplayarak analiz eden bir algoritma geliştiren Zencity’ye verildi.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı tarafından 2018 yılında yapılan “Dünya Kentleşme Beklentileri” araştırması sonuçlarına göre, bu yüzyılın ortalarına kadar insanların üçte ikisinden fazlasının şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca 2030 yılında, dünya çapında 43 mega kent olması da BM’in öngörüleri arasında bulunuyor. Bu kapsamda şehirlerde yaşamı olabildiğince çevre dostu ve sosyal olarak mümkün kılmak, bu on yılın en önemli görevlerinden biri olarak görülüyor. 

 Audi AG de bu amaç doğrultusunda GREENTECH FESTIVAL ile işbirliğinde bir ödül organizasyonu düzenledi. Organizasyon konuya dikkat çekerek, yenilikçi çözümleri teşvik etmeyi, projeleri ilk aşamalarından itibaren desteklemeyi ve halkla diyaloğu teşvik etmeyi amaçlıyor. 

 İlk GREEN FUTURE ödülü Zencity’ye

GREEN AWARDS kapsamında verilen özel bir ödül olan ve geleceğin şehirleri için sürdürülebilir teknoloji fırsatlarını değerlendiren GREEN FUTURE ödülünde adaylar, enerji, su, hareketlilik, inşaat ve yaşam, dijitalleşme, emniyet ve güvenlik, kaynaklar alanlarındaki projelerini sundular. Aynı zamanda GREEN AWARDS ödülünün de jürisi olan, WWF, Deutsche Bahn, Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW) temsilcileri ve GREEN BERLIN moda markasıyla özdeşleşen rap sanatçısı Marteria tarafından yapılan değerlendirme neticesinde, ödüle Zencity layık görüldü.

Ödül, GREENTECH FESTIVAL’in kurucularından G, Nico Rosberg ve Marco Voigt, CEO Judith Kühn ve Audi Kıdemli Başkan Yardımcısı Henrik Wenders tarafından Zencity Kentsel Politikalar ve Ortaklıklar Direktörü Assaf Frances’e verildi. 

Nico Rosberg : Harekete geçmemiz gerek

İklim değişikliği söz konusu olduğunda zamanın kritik bir faktör olduğunu söyleyen Nico Rosberg “Şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. Zencity gibi girişimler bize gerekli araçları sağlıyor. Sorumluluğumuzu yerine getirmek ve çevremizin yok edilmesini durdurmak için Zencity’nin yapay zekası gibi teknolojilere ihtiyacımız var. Bu özel ödülle, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi sunan kentsel alanlarda yakın geleceğimizi şekillendirmek söz konusu olduğunda günümüz teknolojisinin neler yapabileceğini gösteriyoruz“ dedi. 

 Henrik Wenders : Üzerimize düşeni yapmak istiyoruz

Audi Kıdemli Başkan Yardımcısı Henrik Wenders de “Audi’nin mottosunda yer alan Vorsprungamacımızı anlatıyor: Sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak için teknolojiyi kullanmak ve kentsel mobiliteyi ana odak noktası insanlar olacak şekilde şekillendirmek. GREENTECH FESTIVAL’in aktif bir ortağı olarak, katma değer sağlamak ve geleceğin acil sorularına cevap bulmak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.” diye konuştu. 

 Algoritmalar, yerel çözümler geliştirmenin anahtarıdır

Zencity, ödülü yerel yönetimler için geliştirdiği sezgisel bir yapay zeka ile kazandı. Sosyal medya gönderilerini, web sitelerini, yerel haberleri ve bu gönderileri yapan insanların yaşadığı şehirlere ait bilgileri bir algoritmayla toplayan yapay zeka, bu bilgiler ışığında bir şehrin sınırları dahilinde milyonlarca kullanıcı veri noktasının işlenmesini ve bilgilendirici bulgular üretilmesini sağlıyor. Pahalı ve zaman alan yüz yüze anketlerin, vatandaş yardım hatlarının ve komite toplantılarının yerini alabilecek bu yöntemle, şehrin tüm sakinlerinin siyasi karar vericilerin dikkatini çekmesi, karmaşık raporlama süreçlerini ve bürokratik engelleri ortadan kaldırarak yapmaya imkan tanıyor. Yöntem, halen Chicago, Ottawa, Tel Aviv dahil 160 şehirde kullanılıyor. 

İlgili Haberler

Hyundai Küresel Hidrojen Ekosisteminin Gelişimini Hızlandırıyor

patron

Doğuş Otomotiv’den Cumhuriyetimizin 100. Yılına Özel Bir Eser

patron

Hyundai Zamansız Miras Sergisini Açtı

patron