Yenilik

Suzuki Jimny Pick-up İster Misiniz?

Çok sevdiğiniz Jimny aracınız keşke pick-up olsaydı mı diyorsunuz; ya da onu pick-up olarak alabilseydim de diyebilirsiniz. İngiliz bir firma hayallerinizi gerçeğe dönüştürüyor. 

Bizi takip eden okuyucularımız bilirler ki tüm off road araçlarına büyük sevgi besleriz. Ki bu çok sevilen Jimny olunca işin rengi daha da güzelleşiyor. Hele Jimny bir de pick – up olunca katmerli bir güzellik ortaya çıkıyor. Bu yüzden İngiltere’de bu iki şeyi birleştiren, Jimny’i şimdiye kadarki en küçük iş kamyonlarına dönüştüren bir şirket olduğunu öğrendiğimizde, heyecanlandığımızı söylemeye gerek yok.

İngiltere ticaret yayını Farmers Weekly’ye göre Suzuki Jimny kamyonet dönüşümleri yeni bir şey değil, ancak yeni nesil mevcut nesil Jimny için bir dönüşüm kiti yeni. Küçük bir aile şirketi olan Shropshire Quads, 2017 yılında tarım araç pazarındaki bir boşluk olarak algılanan şeyi doldurmak için Jimny’i kamyonetlere dönüştürmeye başladı. Şirketin web sitesinde; “her zamanki UTV’lerinizden daha konforlu ve güvenilir hafif bir pikap” yazıyor. 

Mevcut Jimny, önceki modelle aynı merdiven çerçevesi şasisini kullandığından, kamyon dönüşüm kitini en son Suzuki SUV için uyarlamak muhtemelen çok fazla çalışma gerektirmemiştir. Ayrıca son nesil Jimny’de beş vitesli manuel şanzıman ve düşük aralıklı transfer kutusu da var. Yeni Jimny’nin önceki nesillere geri dönen retro stiliyle daha iyi göründüğünü kabul etmek lazım. Ultra kutu görünümü de Land Rover Defender ve Mercedes-Benz G-Wagen gibi diğer zorlu 4×4’leri de akla getiriyor.

Dönüşüm aşamasında fabrika tarafından tasarlanmış, test edilmiş ve onaylanmış malzemeler kullanılmış. Sonuç olarakta fabrika üretimi ayarında bir Jimny pick – up ortaya çıkmış. Peki kimlerin işine yarar derseniz; avcılar, bahçıvanlar, küçük nakliye işleri yapanlar vb… bu örnekler çeşitlendirilir. Motor olarak 1.5 litrelik benzinli seçenek sunulmakta. 102 hp güç ve 130 Nm tork üreten motor 5 ileri manuel ya da 4 ileri otomatik şanzımanla alınabiliyor. Gelelim yapılan değişikliklere; ısıtmalı ve korumalı arka cam, plastik dodikler ve kasa ile kafa arasına plastik çember ilk göze çarpanlar. Arka küvet tamamen Paslanmaz çelik ve alüminyumdan yapılmış. Çıkarılabilir arka bagaj kapağı için yüksek kaliteli ve güçlü mandallar kullanılmış. Yakıt dolum kapağı ise aracın sağ tarafına orjinaline uygun yerleştirilmiş. İsteyen küvetin üstüne de kapatabiliyor.


Aslında bu Jimny kamyoneti ilk görüşümüz değil. Suzuki, Tokyo otomobil fuarında Jimny Sierra Pickup Style adlı bir konsept gösterdi. Otomobil üreticisinin kendine ait bir Jimny kamyon modeli üretmeyi planlayıp planlamadığı belli değil, ama öyle olsa bile,ne zaman üretime alınacak, ne zaman satışa çıkacak ya da ne zaman ülkemize gelecek bilemiyoruz. Ancak tek bildiğimiz bu aracı almak için bu firmayla irtibata geçmeniz ve şansınızı denemeniz gerektiği…

Haber: Sinan Akad

İlgili Haberler

Yeni Nesil Škoda Superb Sıra Dışı Tasarım ve Özelliklerle Kasım Ayında Tanıtılacak

patron

Yenilenen Jeep Compass Türkiye’de

patron

ŠKODA ENYAQ iV Yeni Bir Dönem Başlatıyor

patron