Güncel Motorsporları

Transanatolia Dolmabahçe’den Start Alacak

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu izniyle düzenlenen TransAnatolia Rally Raid’in seramonik startı 15 Ağustos Cumartesi günü Dolmabahçe Sarayı otoparkından yapılacak.

Dünyanın en büyük ve zorlu rallilerinden olan ve 10.yılını kutlayan TransAnatolia bu yıl 15-22 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Covid-19 salgın sürecinde yapılacak ilk yarış olma özelliğini taşıyan TransAnatolia’nın seramonik startı Dolmabahçe Sarayı önündeki otopark alanından yapılacak. Starta Covid-19 önlemleri nedeniyle seyirci alınmayacak.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, salgın sürecinde böylesi kapsamlı bir organizasyonu yapabilmekten dolayı son derece mutlu olduklarını ve TransAnatolia’nın bu dönemde alanında dünyada düzenlenen ilk yarış olduğunun altını çizdi. Büyükpınar ayrıca; TransAnatolia’nın Türkiye’nin tanıtımı adına çok önemli bir organizasyon olduğunu ve bu nedenle Turizm ve Spor Bakanlığına katkılarından dolayı minnet duyduklarını dile getirdi. İstanbul’un adeta sembolü olan Dolmabahçe Sarayı’ndan start alabildikleri için de mutluluğunu ifade eden Büyükpınar, bu tarihi görüntüleri tüm dünya ile paylaşabilmelerine olanak sunan Turizm Bakanlığına ve ev sahipliğinde büyük katkılar sağlayan Beşiktaş Belediyesine teşekkürlerini dile getirdi.

TransAnatolia’da bu yıl 25 motosiklet, 37 4×4 otomobil, 3 SSV ve 5 ATV’den oluşan 70 araç yarışa katılıyor. 16 Ağustos Pazar sabahı İstanbul Kemerburgaz Kent Ormanı’ndan başlayacak 2.850 km’lik rota; Bolu Abant, Haymana ve Karadağ’a kadar devam edecek ve aynı şekilde dönüş rotasıyla Şile’de son bulacak.

Yarışa katılan yabancı sporcular arasında motosiklet kategorisinde Fransız Xavier De Soultrait, İtalyan Alessandro Botturi, 2019 TransAnatolia birincisi İtalyan Maurizio Gerini, Fransız Adrien Van Beveren, Fransız RedBull pilotu Camille Chapeliere ve iki kez İtalya Şampiyonu olan Jacopo Cerutti gibi isimler yer aldı. Türk sporculardan geçen yılın otomobil kategorisi birincilerinden Becce Motorsporları adına Mert Becce & Sertaç Tatar, Tolga Yılmaz & Ebru Demirbay Erişti, motosiklet yarışçılarından Serkan Özdemir, Ejder Erişti gibi isimler de starttaki yerlerini aldılar.

TransAnatolia 2020’nin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar ise şöyle; TOSFED, ASOK, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto, Mitsubishi Motors, TRT, General Tire, İzeltaş, Anlas, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor İstanbul, Beşiktaş Belediyesi, Yiğit Akü, Fikirmedya, Jules Verne, Silverzone, Reeder.

İlgili Haberler

Toyota’da Engel Yok

patron

Hyundai’den Kadın Sürücülere Tam Destek

patron

SEAT, Yeni Kentsel Mobilite Markası SEAT MÓ’yu Tanıttı

patron