Güncel

BOM Akademi Donmuş Çıldır Gölü’nde ve Kısır Dağı’nın Kar Kaplı Yollarında Kar ve Buz Sürüşü Etkinliği Düzenliyor

BOM Akademi’nin gelenekselleşen Kar ve Buz Sürüşü Etkinliği 29 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında Çıldır’da gerçekleşiyor. Çıldır Gölü üzerinde BMW ve MINI otomobiller ile BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde buz sürüşünün keyfine varılırken, ikonik Land Rover Defender araçlar ile karla kaplı yollarda maceranın peşinden gidiliyor.

2008 yılında kurulan, 13 seneye ulusal ve uluslararası platformlarda kazanılmış 18 şampiyonluk sığdıran Borusan Otomotiv Motorsport’un deneyimlerini aktarmak amacıyla ve sosyal sorumluluk bilinci ile 2015 yılında faaliyete geçen BOM Akademi, gelenekselleşen Kar ve Buz Sürüşü Etkinliği’ni Çıldır’da gerçekleştiriyor. Benzerleri Kuzey Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen adrenalin dolu bu etkinlikte; donmuş Çıldır Gölü üzerinde BMW ve MINI otomobiller ile yapılan buz sürüşü ve Kısır Dağı’nda Land Rover Defender araçlar ile gerçekleştirilenLand Rover Experience off-road kar sürüşü katılımcıların adrenalin ve keyif dolu anlar yaşamasını sağlıyor.

BOM Akademi tarafından bu yıl 7.’si gerçekleştirilen etkinlikte; buz kalınlığı 40 santimetreyi aşan Çıldır Gölü üzerinde Temel Eğitim, Drift ve Yarış pisti olmak üzere toplam 3 parkurda sürüş gerçekleştiriliyor.  BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde hem standart kış lastikleri hem de çivili yarış lastikleri ile otomobillerin ekstrem kış koşullarındaki kabiliyetlerini test etme fırsatı bulan katılımcılar adrenalini yüksek anlar yaşıyor. BMW’nin yüksek performanslı otomobillerini içeren BMW M ailesinden; BMW M8 Competition Coupé, BMW M4 Competition Coupé ve BMW M240i xDrive Coupé modelleri ile birlikte BMW 420i Coupé, BMW 320i ve MINI Countryman ALL4 JCW modelleri ile de sınırların zorlandığı aktivite eğitici olduğu kadar eğlenceli bir atmosferde gerçekleşiyor. 

Katılımcılar ayrıca, Kısır Dağı’ndaki off-road parkurunda yine BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde en yeni elektrikli güç aktarma organlarını destekleyen işlevsel D7x mimarisi üzerinden yükselen Land Rover Defender araçlarla ekstrem koşullarda kar sürüşü yapıyor. Geçtiğimiz yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasında ilk defa verilen “Yılın Tasarımı” ödülüne layık görülen Land Rover’ın ikonik modeli Land Rover Defender, zorlu yol koşullarındaki off-road kabiliyetiyle hayranlık yaratırken, Gondwana Stone, Pangea Green, Santorini Black, Tasman Blue, Indus Silver rengindeki araçlarıyla karlar üzerinde göz kamaştırıyor.

BOM Motor Sporları ve Ticaret A.Ş. Hakkında:

Mart 2021’de Borusan Otomotiv bünyesinde kurulan şirket; BOM yarış takımı, BOM Akademi, BOM Karting ve BOM E-Team faaliyetlerini grup çatısının altına taşımıştır.

Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla 2008 yılında kurulan Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), bu süreçte 4 kıtada 20 ülkede 36 farklı pistte gerçekleştirilen 400’e yakın yarışta start almış ve 18 şampiyonluk kazanmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu lisanslı eğitim kurumu olarak hizmet veren BOM Akademi 2015 yılında kurulmuştur. Yükselen e-spor endüstrisinde yer almak ve bu alanda Türkiye’yi temsil etmek amacıyla kurulan BOM E-Team 2018 yılında hayata geçirilmiştir. Motor sporlarına genç sporcular kazandırmak ve bu sporun alt yapısının gelişmesine katkıda bulunmak hedefiyle 2020 yılından bu yana yol alan BOM Karting ise 2022 yılında da başarılara imza atmak için yoluna devam etmektedir.

2021 sezonunda Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) GT4 Avrupa Serisi’ndekazandığı toplam 10 kupa ile ülkemizi gururlandırmıştı. Aynı zamanda bu başarılarının bir göstergesi olarak; BMW Motorsport tarafından BMW markasıyla dünya çapında yarışan takımların değerlendirildiği “BMW Sports Trophy” organizasyonunda 88 takımın arasından 10.luk ödülünü alarak, tarihinde bir ilke imza atmıştır. 

İlgili Haberler

Trafikte ‘Güvenli Mesafe’ye Dikkat Çeken Ford’dan Özel Yeni Yıl Kazağı

patron

Peugeot 2008 Yenilendi

patron

Avrupa Birliği’nden TOGG’a Tasarım Tescili

admin