Test Sürüşü

Mercedes-Benz EQE 350+

Alman üretici Mercedes-EQ markasının EQC ile başlayan ve EQS ile devam eden elektrikli model gamı, son olarak EQA ve EQB ile birlikte aileye katılan EQE ile genişlemeye devam ediyor. Markanın elektrikli araçlar için geliştirilen EVA2 adındaki elektrik mimarisine dayanan EQE, EQE 300, EQE 350+ ve EQE 350 4MATIC+ olmak üzere üç farklı versiyonla Türkiye yollarına çıktı.

Elektrikli model gamında EQS ile birlikte sedanları temsil eden EQE, ilk bakışta EQS ile büyük benzerlikler taşıyan bir çizgiye sahip. Model, pürüzsüz yüzeyi, kavisli ve akıcı hatlarının yanı sıra, Mercedes-EQ ailesinde görmeye alıştığımız yenilikçi far tasarımını vurgulayan ve yıldız desenleriyle süslenen siyah radyatör ızgarası, geniş hava girişleri bulunan sportif ön tampon gibi detaylarla oldukça karakteristik ve dikkat çeken bir yüze sahip. Model, özellikle gece sürüşlerinde aydınlatması ve ışık imzasıyla meraklı tüm bakışları üzerine çekme konusunda oldukça başarılı.
Bu arada hemen belirtelim; siyah radyatör ızgarası aynı zamanda ultrason, kamera ve radar gibi sürüş destek sistemlerinin çeşitli sensörlerine ev sahipliği yapma görevini de üstleniyor.


Diğer yandan LED gündüz farlarına ek olarak gece sürüşlerini güvenli kılmak için Digital Light farlar standart olarak sunuluyor. Araca profilden bakıldığında ise coupe benzeri gövde yapısını destekleyen uzun burun, kısa arka bölüm, yüksek omuz çizgisi ve geriye doğru kavisli tavan, 21 inçlik özel tasarım jantlarla birlikte pürüzsüz ama dinamik bir görünüm sunuyor. Yanda dikkat çeken diğer bir unsur, EQS’de olduğu gibi kapı kollarının gövdenin içine gizlenmiş olması. Araca yaklaştığınızda dışarı çıkan ve üzerinde marka ismi yazan kollar, özel aydınlatmalarıyla size hoş bir karşılama sunuyor. Arkada karatılmış ince ve çerçevesiz camlar, krom detaylarla birlikte hoş bir ambiyans oluşturuyor.


Arkada ise yatay ince LED farlar bir ışık çizgisiyle birbirine bağlanmış ve özel bir aydınlatma sunuyor. Tampon altında krom detaylar ve sportif difüzör yalın tasarımı hareketlendiren unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.
4946 mm. uzunluğa, 1906 mm. genişliğe ve 1503 mm. yüksekliğe sahip model, 3120 mm. dingil mesafesiyle iç mekanda önde ve arkada oldukça cömert bir kullanım alanı sunuyor. 430 litrelik bagaj hacmi de oldukça geniş.

EQE’nin içerisinde tüm elektrikli modellerde olduğu gibi sizi kavisli hatlarla daha fazla genişlik algısı sunan ferah bir iç mekan karşılıyor. Önde konumlandırılan kabin tasarımı (Cab-Forward) işlevsel ve geniş bir kullanım alanı sunarken, dış tasarımda olduğu gibi içeride de akıcı hatlar ile sadelikteki şıklık vurgulanıyor.


EQS’e göre 90 milimetre daha kısa dingil mesafesi arkada her ne kadar ayak ayak üstüne atacak bir alan bırakmasa da yine oldukça geniş bir diz mesafesiyle size konforlu yolculuklar sunuyor. CLS ile benzer, güncel E-Serisi’nden ise daha iyi boyutlar sunan EQE, E-Serisi’ne oranla 65 santim daha yüksek oturma pozisyonuyla da öne çıkıyor.


Önde 12.3 inçlik tamamen dijital gösterge paneli ile orta konsoldaki 12.8 inçlik OLED merkezi medya ekranı kokpitte dijital bir ortam oluşturuyor. Gösterge ihtiyaca bağlı farklı görsellerle kişiselleştirme imkanı verirken, MBUX multimedya sisteminin tüm imkanlarını sunan orta ekran üzerinden navigasyon, otomatik park, koltuk masaj seçenekleri, geri görüş kamerası, otomatik park, ambiyans aydınlatma, akıllı telefon bağlantıları, multimedya, araç bilgileri ve şarj durumu, klima ayarları ile hava temizleme sistemi gibi çok sayıda seçeneğe kumanda edebiliyorsunuz. Yine ekran altındaki dokunmatik düğmelerden sürüş modları arasında da geçiş yapma imkanı bulunuyor. Havayı temizleyen HEPA filtresi aktif karbon kaplama, kükürt dioksit ve nitrojen oksitlerin yanı sıra iç mekândaki kokuları da azaltıyor. Akıllı navigasyon şarj durumuna göre rota önerilerinde bulunabiliyor.
EQE ülkemizde üç farklı versiyonla satışa sunulurken, 350+ olarak anılan test aracımız 292 HP toplam güç ve 565 Nm tork sunan arka aksa konumlu elektrik motorundan güç alıyor.


0-100 km/s hızlanması 6.4 saniyede gerçekleşen ve 210 km/s hıza çıkabilen araç, elektrikli araçlara özgü sıfırdan itibaren en yüksek gücü anlık sunmasıyla da oldukça çevik ve hızı hissettirmeyen bir yapıya sahip. 90 kWsa kapasiteli pil tam şarja sahipken 613 km’ye kadar menzil sunan modelde vites yerine enerji geri kazanımı anlamına gelen reküperasyon tanımı kullanılıyor. Reküperasyon derecesini direksiyon arkasındaki kulakçıklarla ayarlamanız mümkün.


Dört kollu ön süspansiyon ve çok kollu arka süspansiyona sahip EQE, opsiyon olarak ADS+ adaptif süspansiyon sistemine sahip AIRMATIC havalı süspansiyon ile donatılabiliyor. Ayrıca arka aksların açısının değişebilmesi de park ve manevra sırasında büyük kolaylık sağlıyor.

İlgili Haberler

Ford Kuga

patron

Toyota C-HR Hybrid

admin

Hyundai IONIQ 5 225 kW 4×4

patron