ATV-UTV

Can-Am Maverick R

BRP, Tamamen yeni Maverick R ile eğlence amaçlı (SSV) kategorisinin manzarasını değiştiriyor. Statükoya meydan okuyan ve performans engellerini aşan 2024 Can-Am Maverick R serisi, off-road sahnesini sonsuza kadar değiştirecek. Sürücüden başlayarak tasarlanan ve Can-Am’ın aralıksız performans arayışından ilham alan Maverick R, sektör lideri 240 beygir gücünde bir motor, Çift Kavramalı Şanzıman (DCT), rakipsiz süspansiyon hareketi ve sürücüyü daha da ileriye taşımak için gelişmiş bir teknoloji paketi sunuyor.

Can-Am, ilerlemenin sabit durmakla sağlanamayacağına inanıyor ve heyecan verici yeni Maverick R, mevcut performansın ve tasarım sınırlarının sınırlarını aşarak sürücü deneyimini olağanüstü bir seviyeye taşıyarak sektörü değiştirecek bir makine yaratma konusundaki kararlılığını temsil ediyor. 

Tamamen yeni bir seviye diyen BRP Powersports Grubu Başkanı Sandy Scullion. “240 beygir gücündeki motor, son teknoloji ürünü DCT şanzıman ve gücü kontrol altına alan şasi ve süspansiyonla yeni Maverick R, en zorlu sürücüler için özel olarak tasarlanmış, gerçek anlamda yarışa hazır bir Side by Side araç.”

MOTOR VE ŞANZIMAN

Maverick R’nin kalp atışı, sektörde çığır açan 240 beygir gücündeki 999T Rotax 999cc turboşarjlı sıralı üç silindirli, dört zamanlı ve yakıt enjeksiyonlu motordan geliyor. Gücü her zamankinden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yere aktaran Maverick R, otomatik veya isteğe bağlı olarak direksiyondan kumandalı vites değiştiriciyle kontrol edilebilen ilk Rotax off-road yedi vitesli DCT tasarımını kullanıyor. Bu güçlü paket, rekabeti geride bırakacak Maverick R güç-deplasman oranını sağlıyor.

Yarışlarda kanıtlanmış araştırma ve geliştirme sayesinde Maverick R, kolay bakım ve üst düzey performans için optimize edilmiş bir hava girişi tasarımı kullanır. Çift yakıt enjektörleri her silindiri beslerken, endüstrinin ilk elektronik kontrollü atık kapağı, turboşarjın takviye basıncını düzenleyerek koşullar ne olursa olsun R’nin performansını en üst düzeye çıkarır.

Seçilebilir üç sürüş modu (Normal, Spor ve Spor+) sürücünün ellerine daha da fazla kontrol sağlıyor. Normal sürüş modu yumuşak bir gaz kelebeği tepkisi sağlar, vitesleri 3500-4500 devir/dakika aralığında yedi vitesli DCT şanzımanla değiştirir; Spor modu, gelişmiş gaz kelebeği tepkisi sunar ve vitesleri 8500 RPM’ye değiştirir; Sport+ modu ise en yüksek gaz kelebeği tepkisi performansını elde etmek için Gelişmiş Yanıt Teknolojisine (ART) sahiptir ve son derece etkili bir turbo gecikme önleyici sistem olan 8500 RPM’de vites değiştirir. ART, bir silindiri keserek, ateşleme eğrisini geciktirerek ve maksimum hava akışı için gaz kelebeği gövdesinin konumunu maksimuma çıkararak turboya ön yük oluşturur. Gaz kelebeği sonuna kadar açıldığında üçüncü silindir ateşlemeye döner ve maksimum performans elde edilir.

ŞASİ VE SÜSPANSİYON

Devrim niteliğindeki bir enerji santralinin, rakipsiz gücün üstesinden gelebilmesi için devrim niteliğinde bir şasiye ihtiyacı vardır. Maverick R, daha fazla güç, sağlamlık ve optimize edilmiş araç performansı için yüksek mukavemetli, çift fazlı çelik borulu, v şekilli bir şasiye ve kafese sahiptir. Yeni şasi tasarımı, daha sessiz ve akıcı bir sürüş deneyimi için çift bağlantılı burçlarla donatılmış ön ve arka süspansiyon bileşenleri de dahil olmak üzere cıvatalı bağlantılardaki gerilimi önemli ölçüde azaltır. Yüksek performanslı motor ve şasinin taleplerini karşılamak için Maverick R, optimum stabilite ve yol tutuşu için 77 inç genişliğinde ve 108 inç dingil mesafesiyle sınıfının lideri bir araç ayak izine sahiptir.

Yeni ağır hizmet tipi uzun mafsallı süspansiyon tasarımı, sürücünün konforunu ve performansını ön planda tutar. Tasarım, önde 25 inç, arkada 26 inç ve yerden 17 inç yükseklikle Maverick R’nin patika veya pistte tam potansiyeline ulaşmasını sağlıyor. Benzersiz havacılık alüminyum süspansiyon konfigürasyonu aynı zamanda bileşenler üzerindeki gerilimi azaltarak üstün darbe emilimi, artırılmış burulma sertliği ve gelişmiş stabilite ve kullanım sağlar.

​En yeni Fox Live Valve Gen 3 teknolojisi Smart-Shox’un Fox 2.5 PODIUM ve 3.0 PODIUM amortisörlerle bir araya gelmesiyle oluşan rakipsiz kombinasyonu, Maverick R’nin en zorlu çöl şartlarında sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlar. Fox’un patentli elektronik ana direk ve taban valfi sayesinde Maverick R, piyasadaki diğer araçlardan altı kat daha fazla sıkıştırma ayar aralığına sahiptir. Saniyede 200’den fazla gerçek zamanlı süspansiyon ayarı yapan ve saniyenin yüzde ikisinden daha kısa sürede yumuşak valf ayarlarından sert valf ayarlarına geçiş yapma olanağı sunan Maverick R süspansiyon paketi, her frende, hızlanmada ve virajda güven veriyor.

Gücü yere aktaran Maverick R, 16 inç alüminyum Bedlock tekerleklere monte edilen 32 inç Tenacity XNR ITP lastiklerle (32x10Rx16) donatılmıştır. Sağlam 16 inç jantlar ayrıca birçok Trophy Trucklar için standart olan sektörün ilk altı bijonlu, 139,7 mm cıvata düzenine ve yeni platformun artan güç ve torkunun üstesinden gelmek için gerekli bir unsura sahiptir. Maverick R’nin durdurma gücü, 32 mm’lik hidrolik üçlü pistonlu kaliperler tarafından tutulan ön taraftaki 265 mm’lik disklerden gelirken, 255 mm’lik diskler, arkadaki 30 mm’lik hidrolik çift pistonlu kaliperler tarafından tutuluyor.

SÜRÜCÜ DENEYİMİ VE ÖZELLİKLERİ

Konfor, performans, kalite ve pratikliği dengeleyerek eşsiz bir sürücü deneyimi sağlamak için Maverick R’nin her ayrıntısı tasarım ve mühendislik sürecinde ayrıntılı bir şekilde incelendi. Son teknolojiye sahip iç mekan, hassas ergonomi ve maksimum görünürlük ve kontrol için 10,25 inç dijital dokunmatik ekranla sürükleyici bir sürüş deneyimi yaratıyor.

Ergo-Lok kokpitinde sürücü ve yolcu için dört yönde ayarlanabilen koltuklar, alçak oturma konumu ve birinci sınıf bir sürüş deneyimi için özelleştirilebilir destek seçenekleri bulunur. İç mekan ve kontrollerin konfigürasyonu, bilgi-eğlence ekranından kontrol tuş takımlı teleskopik direksiyon simidine kadar kusursuz, sezgisel bir deneyim sunar. Direksiyon simidinde ayrıca ışık hızında vites değişimi için süper otomobillerden ilham alan opsiyonel direksiyondan kumandalı vites değiştiriciler bulunur. Sezgisel tasarım aynı zamanda cep telefonları için merkezi kapalı saklama bölmesi ve kolay erişilebilen yolcu torpido gözü ile depolama çözümlerine de yansıyor. Sürücü kokpitini çevreleyen şık, tek parça yarım kapılar, aracın gövde hatlarını da tamamlayan düz bir uyumla, dış görünüm kadar iç mekanı da tamamlıyor.

Can-Am Off-Road serisinde bir ilk olan Maverick R, araç performans bilgileri, sürüş istatistikleri ve BRP GO! aracılığıyla navigasyon içeren sezgisel bir kullanıcı arayüzü sunan yeni bir 10,25 inç dokunmatik ekranla donatılmıştır. Uygulama üzerinden müzik, telefon bağlantısı ve ön/arka kameralar kontrol edilebilmektedir.

Depar Motor A.Ş. Sea-Doo deniz motosikleti, Can-Am SPYDER ve RYKER motosiklet, Can-Am ATV/ UTV, Evinrude dıştan takma deniz motoru, Ski-Doo ve Lynx Kar motosikleti gibi eğlence araçlarının üretimini yapan dünyaca ünlü BRP (Bombardier Recreational Products) şirketinin 55 yıldır Türkiye resmi distribütörü olarak hizmet veriyor.

İlgili Haberler

2022 Can-Am Maverick X3 Turbo RR

patron

Can-Am Maverick Sport DPS 1000R

admin

4 Kişilik Can-Am Maverick Max Sport DPS 1000T Türkiye’de

patron