Test Sürüşü

Cupra Formentor 1.5 TSI DSG

Sportif ve performans özelliklerini ifade eden Cupra markasının ilk üyesi Formentor gerek tasarımı, gerekse de performansıyla tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. 2021 yılında ülkemiz yollarıyla tanışan Formentor gecikmeli de olsa 1.5 litrelik motorlu versiyonuyla sayfalarımıza konuk oldu.

Adını İspanya’nın Mayorka adasındaki sarp kayalıklardan oluşan Formentor Burrnu’ndan alan araç, Cupra markasına özel olarak geliştirilen ilk model olma özelliğine de sahip. Kendisinden sonra gelen Cupra Leon ve Cupra Ateca’nın aksine Formentor’un Seat ürün gamında bir karşılığı yok. Bu da Formentor’u Cupra markasının en özel üyesi yapmaya yetiyor.


Temel olarak bir performans otomobili ile bir SUV gövdesini harmanlayan Formentor, keskin hatlara sahip ön bölümde bakır renkli ve iç içe geçmiş iki C harfinin oluşturduğu ve benim de çok beğendiğim Cupra logosunun bulunduğu geniş ön ızgarasıyla dikkat çekiyor. Logodaki bakır rengi aracın dış ve iç tasarım detaylarında oldukça sık görüyoruz.


Full LED mercekli ön farların alt kısmına konumlanan yuvarlak şekilli sis farları ile şık bir görünüm oluşturulmuş. Geniş hava girişlerine ev sahipliği yapan gösterişli tamponun iki yanında rüzgar katsayısını düşürmek ve frenleri soğutabilmek adına dikey hava girişleri görüyoruz.


Profilden bakıldığında ön tamponun altından başlayan ve aracı tamamen çevreleyen farklı renkteki alt korumaları görüyoruz. Bu bölüm aracın SUV kimliğini öne çıkarırken, güçlü bir duruş sergilemesini sağlıyor. Geriye doğru alçalan tavan, yükselen omuz çizgisi, alçak ve uzun tasarlanan gövde yapısı ise sportif ve dinamik duruşu vurguluyor. 19 inç özel tasarım alaşım jantlar dinamik görünüme katkı sunarken, dinamik LED arka sinyal lambaları ve araca görsel bir genişlik kazandırarak uçtan uca uzanan Infinite LED arka farlar ile özel bir ışık imzası oluşturuluyor. Bagaj kapağının üzerinde yine şık Cupra logosu ve altında büyük harflerle yazılmış model ismini görüyoruz.
Tavan spoyleri ve çift egzoz tasarımı sportif kimliği öne çıkarıyor.


Cupra Formentor, 4446 mm uzunluğa, 1839 mm genişliğe ve 1520 mm yüksekliğe sahip. Tüm koltuklar dik konumdayken 450 litrelik bagaj hacmi sunan model, 2679 mm dingil mesafesiyle de önde ve arkada yeterli diz mesafesi sunuyor.

Cupra Formentor, özel mavi tonlardaki spor koltuklar ve kaliteli malzemelerle bizi karşılıyor. Koltukların yekpare başlıklarındaki Cupra logosu işlemeleri görsel olarak etkileyici. Yanal destek sunan ve sportif sürüş için alçak konumlanan ön koltuklar elektrik kumandalı ve bel desteği de sunuyor.


Yüksek konumlanan ön konsol hem diz mesafesi açısından geniş bir kullanım alanı sunuyor, hem de 10.25 inçlik yüksek çözünürlüklü gösterge panelinin ve orta konsolun en üst kısmında yer alan 12 inçlik dokunmatik renkli ekranlı multimedya sistemini takip etmek kolaylaşıyor.


Bu arada aracın kilitleri açıldığı anda zemine Cupra logosu yansıtılırken, direksiyon ve spor koltuklar ise hafif bir ışıkla aydınlatılıyor. Kaliteyi yükselten diğer bir unsur olarak araç içinde fırçalanmış alüminyum ve bakır renkli detayların kullanımı öne çıkıyor. Gösterge panelinde farklı temalar arasında Cupra modelleri için özel olarak tasarlanan spor bir tema da mevcut. Spor görünüm, sürücünün hız ve devirleri daha net ve büyük bir şekilde görmesine olanak tanıyor.
Multimedya ekranı ise ambiyans aydınlatmadan, geri görüş kamerasına, sürüş modlarına, navigasyona ve akıllı telefon bağlantı sistemlerine kadar çok sayıda işleve ev sahipliği yapıyor.


Ses sistemine de özel ilgi gösterilen modelde BeatsAudio ses sistemi kullanılıyor. Bu ses sistemi, 350W güce sahip amfi, 10 hoparlör ve bagajda bulunan bir subwooferdan oluşuyor.


Direksiyon ve havalandırma ızgaraları üzerinde de logonun bakır rengini görebiliyoruz. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj yuvası kolaylık sağlarken, Type C girişlere önde ve arkada rastlıyoruz. Bu arada arka koltuklarda kol dayama ve bardak tutucular da sunuluyor. Geniş açılan sunroof sayesinde de iç mekanda ferah ve aydınlık bir ortam sağlanıyor.

Cupra Formentor ülkemizde 1.5 TSI 150 HP DSG versiyonuna ek 2.0 TSI 310 HP DSG 4Drive ve 1.4 eHybrid (PHEV) versiyonlarıyla satışa sunuluyor.Test aracımızın kalbindeki 1.5 litrelik turbo motor, 8 ileri kademeli otomatik şanzımanla kombine ediliyor. 1498 cc hacmindeki motor 150n Hp güç ve 250 Nm tork değerleri sunuyor. Motor gücü 245 HP üzerinde olan versiyonlar VZ adıyla anılıyor. İspanyolca Veloz ifadesinin kısaltması olan VZ, hızlı veya çabuk anlamına geliyor. Nispeten daha ekonomik bir seçenek olarak öne öıkan 1.5 litrelik versiyon, 0-100 km/s hızlanmasını 8.9 saniyede gerçekleştiriyor ve 203 km/s hıza ulaşabiliyor. Tüketim ise 100 km’de ortalama 7 litre civarında. MQB Evo mimarisi üzerine geliştirilen modelde farklı sürüş modlarını tercih etmeniz mümkün. Ön bölge asistanı, acil durum çağrı sistemi (e-call), orta bölümde bulunan merkezi hava yastığı dahil toplam 7 hava yastığının yanı sıra, şerit takip asistanı, adaptif hız sabitleyici, kör nokta tespit sistemi, yarı otonom seyahat asistan ile gelen model oldukça dikkat çekici.

İlgili Haberler

Land Rover Defender

patron

Opel Astra 1.2 Puretech AT8 GS Line

patron

Renault ZOE Intense 80 kW

patron