Custom

Ford F150 Raptor Line

Lifted34 yine çok özel bir proje ile karşımıza çıktı. Standart bir Ford Ranger XLT, bir anda kuğu gibi F150 Raptor görünümüne bürünmüş. 2017 model Ranger’a yapılan bu uygulama 2011 modelden itibaren tüm Rangerlara uyarlanabiliyor. Garajın sahibi Burak Altıntaş araca yapılanları anlatıyor.

Öncelikle herkese merhaba; Türkiye’de Offroad araç detaylarını itina ve titizlikle okuyucularına ulaştıran tek dergi olan 4×4 Dünyası okur severleri. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğimiz F-150 Raptor dönüşüm projemiz ile Lifted34 ailesi olarak tekrardan sizlerle olmaktan gurur duyuyoruz.


Yıllar önce dergiye ilk konuk olduğumuzda yine bir F-150 Raptor’un ön yüzüne benzeyen body kit uygulamasıyla sizlerleydik fakat bu seferki uygulama tam bir F-150 Raptor dönüşümü oldu. Bu projemiz için önce F-150 Raptor dönüşüm kitini temin ettik ve ardından uygulama için garajımıza bir Ranger daha eklemek için araştırmalarımıza başladık. Araştırmalarımız sonucunda hiç oynanmamış stok bir 2017 Ranger XLT satın aldık ve garaja geldiği gün aracı soyarak çalışmalarımıza tam gaz başladık. Aslında body kiti uygulayabileceğimiz model yılı 2013 yılından (T6 kasa kodlu) itibaren başlayıp günümüze doğru tüm model yıllarına uyabiliyordu fakat aracın içinin de yeni tip olmasını istediğimiz için 2017 bir araç tercih ettik. 

Aracın kupa tarafında 4 kapı ve tavan hariç her şeyi söktük. Araç sökülü haldeyken ilk uygulamamız 5 inç yükseltme ve jant lastik uygulaması oldu. Projemiz arazi kullanımı odaklı olmadığı için 20×12 ET-44 XF jant ve 35×12,5×20 Suretrac Wide Climber MT lastik kullanarak biraz daha görsel odaklı bir çalışma yaptık. Aracın üzerine body kiti uygulamaya başladığımızda boyasız halde toplanmış sonucu görmemiz 2 gün gibi kısa bir süremizi aldı. Ardından projemizi boya atölyemize teslim ettik ve boyanın ardından elektrik ve ekstra aksesuar detaylarını ekleyerek toplam 2 haftada projemizi sorunsuz şekilde tamamladık.

  Araç üzerine uyguladığımız body kit detaylarına gelecek olursak; 2 adet ön çamurluk sök tak şeklinde hazırlanmış, 1 adet saç kaput, en önemli detaylardan biri çift modlu (sarı ve beyaz yanabilen) far seti, stop seti, ön panjur, ön tampon, sis seti, ön alt muhafaza, 2 adet arka çamurluk üst geçme şeklinde, davlumbazlar, montaj ayakları olarak aktarabiliriz. Tabii aracımız bu uygulamadan sonra orijinal F-150 Raptor ebatlarında bire bir genişlemiyor. Yan çamurluklardan toplam 10 cm genişleme, ön tarafta ise 20 cm bir uzama söz konusudur. Şekil itibariyle F-150 Raptor’un tüm karakteristik detayları bu body kitte mevcut; dik ve sert bir ön görünüm, muhteşem far detayı, geniş çamurluklar, ön çamurluklarda ızgara detayı, harika bir kaput tasarımı (havalandırma yeri aktif) ve ön dodiklerdeki amerikan park ikaz ışıkları bu detaylardan bazılarıdır.

  Araç üzerinde body kit dışındaki aksesuarlar ise arka bagaj kapağı üzerine Ford yazısı, Maximus Top Roll Sürgü, Tavan Ledvisor , E-Board otomatik yan basamak, panjur içi 80 cm Led bar, Lifted arka demir tampon, yan kapı kaplamalar, krom detayların tümü mat siyaha boyatıldı. Yukarıda detaylarını verdiğimiz 35 inç lastik seti, 20 inç jant seti, 5 inç yükseltme seti, Egzoz sistemi, Stage 1 yazılım ve pedal tepkime cihazı gibi detaylar ile F-150 Raptor dönüşüm projemizi tamamladık. 

  Umarız okurken ve incelerken keyif aldığınız farklı bir proje olmuştur. Tüm offroad camiamıza ve offroad garajlarımıza sağlıklı günler diler sonraki projelerde sağlıkla görüşmeyi temenni ederiz.  

Yazı: Burak Altıntaş

Fotoğraflar: Mehmet Erel

İlgili Haberler

MG Hydra

admin

Defender Pick-Up

admin

OAT40 Katanarevo

patron