Custom

OAT40 Katanarevo

Japon kılıcı Katana ülkemizde yeniden şekil buldu. Efe Çalışan, Toyota Hilux’ını benzersiz bir araca çevirme hayaliyle Outroad Academy’e gidiyor ve heyecanlı süreç böylece başlamış oluyor. Pek çok konuda benzersiz olan Katanarevo sadece ülkemizde değil, dünyada da çok konuşulacak gibi görünüyor. Bakalım süreç nasıl işlemiş. Aracı hazırlayan ekibin başı ve Outroad Academy’nin sahibi Nicat Novruzov anlatıyor.

OAT (Outroad Academy Turkey) olarak her zaman farklı araçlar yapma arzumuz ve heyecanımız, bizimle aynı düşüncede olan insanları çekiyor. Bunun neticesinde OAT40 serisi ismini verdiğimiz ikinci aracımızı ürettik. Konsept isminden belli olduğu üzere bu seri 40 inch lastik kullanılarak yaptığımız araçlardan oluşuyor. Amacımız bu araçları fabrika çıkış halinden gerçek anlamda hem görüntüsü̈ ile hem de kullanımı ile daha da iyileştirmek.

Bugün maalesef Türkiye’de arazi araçlarına bilinçsizce bir çok yanlış işlem yapılıyor. Evet, doğru malzeme pahalı olabilir ama insan hayatından daha değerli olamaz. O yüzden araç günlerce hatta haftalarca test ediliyor, çıkan sorunları sabırla ve istekle aradan kaldırıyoruz. Maksadımız çok araç yapmak değil, insanları doğru uygulama ile tanıştırmak. Elbette bu yol kolay bir yol değil. Her gün yeni bir şey öğrenerek ve eğlenerek bu hobiyi işime çevirdiğim için çok mutluyum. Ve tabii bu araçları yapma şansı tanıdıkları ve OAT’ye güvendikleri için müşterilerimize ekibim ve kendi adıma teşekkür ediyorum.

Proje aracımız 2018 model Toyota Hilux 2.8 otomatik Hi-Cruiser. Aracın sahibi olan Efe Çalışan 2 ay önce OAT’ye çok özel ve Türkiye’de ve belki de Dünya’da tek olacak bir araç için geldi. Aracın görüntüsü̈ kadar bazı kabiliyetinin de ayni oranda etkili olması gerekiyordu. 

Efe’yi dinledikten sonra ona uygun en doğru aplikasyonun 40 inch lastikli ve en az 35cm süspansiyon salınımı gerektiğine karar verdim. Önümüzdeki en büyük sorun aracın orijinal diferansiyelleri idi. Çünkü yeni nesil pick-up ar için ayna mahruti bulunmuyor ve bu bizim 40 inch lastik takmamıza engel oluyordu. Ayrıca ön tarafın salıncaklı olması da bize ön tarafta Dana60 arkada ise Dana70 seçimini yaptırdı. 4.10 oranlı ayna mahruti kullandık ve ön – arka ARB havalı kilit ekledik. İlaveten kampana olan arka dingili de disk frene çevirdik.

Direksiyonu orijinal tuttuk ve daha önce yaptığımız 40 inch Navara’da da uyguladığımız sistemi uyguladık. Full hidrolik kullanmadık çünkü araç direksiyona bir sürü sensorla bağlı. Arka tarafta 4 ve ön tarafta 5 kol kullanarak diferansiyelleri şaseye bağladık. 

Süspansiyon seçimimiz ise FOX oldu. 12 inch çalışması olan süspansiyonların her birinde çift yay kullanarak daha ayara müsait hale getirdik. Efe’nin özel isteği ise çok özel bir korna idi. Bunun için Horn Blaster ile görüşerek araç için özel bir havali korna ithal ederek ARB kilitleri de bu sisteme entegre ettik. Kornanın tankı her zaman 130psi basınç bulundurduğu için saniyenin onda biri gibi hızlı bir sürede kilitlenebiliyor.

Katanarevo’ya OAT tarafından ithal edilen RIVAL alüminyum ön – arka tampon ve alt koruma seti taktik. RIVAL’in en büyük özelliği hafif ve bir o kadarda sağlam olması. Hafif olması çok önemli çünkü aksi durumda aracın ağırlık merkezi çok yukarıda olacaktı. Tamponları gövde rengine boyayarak araca daha şehirli bir görüntü verdik.

Yaptığımız araçlar genişlediği için onlara uygun geniş dodik sorunu yaşıyorduk bu sorunu da kendi fiber dediklerimizi yaparak çözdük. Bunların yanı sıra daha modern far, stop ve ön ızgara kullandık. Ortaya çıkarttığımız eser için bir isim düşünmeye başladık ve Japon bir marka olması nedeniyle dünyanın en keskin kılıçlarına verilen isim olan Katana ile Hilux’ın Revo kelimesini birleştirerek Katanarevo ismini uygun bulduk. 

OAT olarak yaptığımız projelerin yüzde 90 oranında tüm montajlarını kendi bünyemizde yapıyoruz ama fazlaca ciddiyet gerektiren fren, elektrik tesisatı ve boya gibi işlerde mutlaka işinin ehli ustalarla çalışıyoruz.

Yazı: Nicat Novruzov
Fotoğraflar: Mehmet Erel

Telif Hakkı: 4×4 Dünyası

İlgili Haberler

MG Hydra

admin

Defender Pick-Up

admin

Ford F150 Raptor Line

patron