Custom

MG Hydra

ABD başta olmak üzere pek çok ülkede uzun zamandır kullanılmakta olan ULTRA furyası Türkiye’de de hızla yayılmaya başladı. 2-3 yıldır güçleri ve sağlamlıklarıyla off-road yarışlarında dikkatimizi çekmeye başlayan ULTRA isimli araçların en yenisi Tekirdağ’da MG Off-Road garajında can buldu.

Murat Öztürk ve Gökhan Akkaya iki eski arkadaş ve aynı zamanda kendilerine ait olan MG Off-Road’un ortakları. Dergimizi takip edenler, önceki sayılarımızda yer verdiğimiz ve bu garajdan çıkan başka araçları da görmüşlerdir. Her iki ustada özellikle metal işçiliğinde tam anlamıyla sanatkâr. Daha önce Revolution isimli bir Ultra daha yapmışlardı ancak Hydra ismini verdikleri bu yeni araç işlerinin zirvesi olmuş.

ULTRA’lar boru şasi denilen araç tipleri. Önce yüksek mukavemetli çelik borulardan bir kafes iskelet yapılıyor. Geriye kalan tüm aksamlar bu iskelete monte ediliyor. Boru şasiler hafif ve çok sağlam olmaları ile bilinirler. 

Hydra’nın boru şasisi uluslararası standartlarda, MG Off-Road garajında hazırlanmış. Aracın kalbine 5.9 litrelik 285 Hp gücünde ve 520 Nm tork üreten Magnum V8 benzinli bir motor takılmış.  46RE 4 ileri TorqueFlite otomatik şanzıman motorla kombine edilmiş. Ayrıca ön Dana 40 ve arka Dana 60 Amerikan G2 ayna mahrutili diferansiyeller tercih edilmiş ve G2 diferansiyel kilidi ile desteklenmiş. 

Hydra’nın en dikkat çeken yerleri tabii ki süspansiyon sistemleri. Coilover Profender 2”- Travel 14”, 2,5” ByPass rezervuarlı amortisör ve 14” Threaded Body 2.0 Bumpstop montajları yapılmış. Tüm bu sistemler sayesinde yol ne kadar bozuk ve engebeli olursa olsun sanki otobanda gidiyormuş gibi yumuşak, sarsıntısız ve oldukça stabil bir sürüş yapılabiliyor.

Aracın V8 motorundan gelen muhteşem homurtunun gizli kahramanları MG Headers ve MG Cat Back Performans serisi egzoz sistemi. Bu egzoz sitemleri MG garajın kendi ürünü. Murat ve Gökhan Ustanın ihtisas alanlarından birisi de yüksek performanslı egzoz sistemleri. Hydra’nın motor sesini merak ediyorsanız instagram hesabımızdan kısa videosunu izleyebilirsiniz. 

Heybetli görünüme katkı sağlayan 37×12.50-17LT Maxxis Trepador lastikler için Interco Birddog ET-12 siyah göbekli jantlar tercih edilmiş. Üst kısımda sıralanan LED barda, başlı başına en özel parçalardan biri. Özel olarak ithal edilen bu LED’ler aslında tekli parçaların istenen sayıda birleştirilmesi ile meydana geliyor ve hem kaliteleri hem de fiyatları bir hayli yüksek. Güvenlik için homologasyonlu Sparco marka yarış koltukları ve 5 nokta Sparco emniyet kemerlerini de unutmayalım.

Gelelim işin en can alıcı noktasına. MG Hydra’nın fantastik mavi rengi zaten göz alıcı. Ancak Uysal Moto – Nuray Uysal usta tarafından kaputa ve yanlara uygulanan airbrush çizimler aracın agresif karakteristiğini daha da öne çıkartmış. Kaputtaki alev kırmızı gözlü ejderha figürü rakiplerine mesaj verir nitelikte. Nuray Usta’nın airbrush sanatını ileriki sayılarımızda sık sık göreceksiniz. 

MG Hydra, Tekirdağ oto sanayide bulunan MG Off-Road garajında, 6 ay gibi bir sürede tamamlanmış. Aracın motor, şanzıman ve jant-lastikleri hariç neredeyse her bir parçası el işçiliği, göz nuru. Üstelik yüksek kalitede ince işçilik uygulanmış. Yakından baktığınızda gözlerinizi ondan alamıyor ve uzun uzun izlemek istiyorsunuz….

Web Sitesi: www.facebook.com/mgoffroad

Yazı: Mehmet Erel

Fotoğraflar: Mete Özhersek

Haber: www.4x4dunyasi.com

İlgili Haberler

OAT40 Katanarevo

patron

Ford F150 Raptor Line

patron

Defender Pick-Up

admin