Test Sürüşü

BMW 320i First Edition Luxury Line

BMW’nin geçtiğimiz yıl tepeden tırnağa yenilenen 3 Serisi, sayfalarımıza 320i First Edition Luxury Line versiyonuyla konuk oluyor. Yeni tasarımı ve çizgileriyle bugüne kadarki en iyi 3 Serisi tasarımı olarak adlandırabileceğim bu anlayış, detaylardaki şıklık ve incelikle kendisini gösteriyor. Gerek boyutları, gerek teknolojisi, gerekse de tasarım özellikleriyle çıtayı daha da yükselten başarılı model gamı, büyüyen boyutlarıyla neredeyse bir önceki 5 Serisi’ne yaklaşmış.

Sportif tasarım

BMW 3 Serisi’nin 7’nci neslini temsil eden, G20 gövde kodlu modeli, yerini aldığı modele göre daha belirgin hatlar ve kıvrımlara sahip ve çok daha sportif bir çizgiye kavuşmuş. Selefine göre 76 mm. daha uzun, 16 mm. daha geniş, 6 mm. daha yüksek olan aracın yerden yüksekliği ise 4 mm. azalmış ve çok daha dengeli bir sürüş ve aerodinami elde edilmiş.


Lansmana özel First Edition donanım paketleriyle tasarlanan, Yeni BMW 3 Serisi, Sport Line, Luxury Line ve M Sport tasarım seçenekleriyle kişiselleştirilebiliyor. Yeni BMW 3 Serisi, aktif Böbrek Izgara kontrolü, hava perdeleri ve neredeyse tamamen düzleşen tabanı ile rüzgar direncini (Cd) 0.26’dan 0.23’e indirdi. Tamamen LED farlar Yeni BMW 3 Serisi’nde standart olarak sunulurken, 530 metre aydınlatma menziline sahip olan Adaptif BMW Laserlight Sistemi ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca karartılmış LED stop lambaları da standart olarak sunuluyor.


Ülkemizde sadece 320i versiyonuyla satışa sunulan ve 1450 kg. ağırlığa sahip otomobilin bagaj hacmi ise 480 litreye yükselmiş ki bu değer en yakın rakipleri Aui A4 ve Mercedes-Benz C Serisi’ne bakıldığında sınıfının en iyisi konumunda. Diğer yandan büyüyen boyutlar iç mekan hacmine de önemli katkı sağlamış. Arka koltukta diz mesafesi 7 mm. uzarken, baş mesafesi de 4 mm. daha artmış.

Modern kokpit

Aracın iç mekan tasarımında da önemli yenilikler göze çarpıyor. Tamamen sürücü odaklı iç mekanda yenilenen otomobilin orta konsolunda çok daha modern kumanda tuşlarına ve yüksek kalitede malzemelere yer verilmiş. Ön koltukların omuz ve bacak destekleriyle birlikte Yeni BMW 3 Serisi’nin arka görüşü de önemli ölçüde artırılmış. Ergonomik ve vücudu iyi saran koltukların sertliği de başarılı.


Tamamen yeni bir vites kolu yer alırken, bu bölüm ve çevresindeki kumandalar da yenilenmiş ve daha işlevsel hale gelmiş. Bu bölümün nünde ise bardak tutucular ve kablosuz şarj yuvasını içerisine alan kapaklı bir bölme yer alıyor. Ön iki koltuk arasındaki genişlik ve kol dayama yeri de konfor sevenlere hitap ediyor. Şık bir tasarıma sahip direksiyon üzerindeki kumandalarla oldukça kullanışlı. Gösterge paneli de yeni grafikleriyle görsel olarak çıtayı yükseltmiş ve takibi kolay. Aracın içerisinde beni tek şaşırtan üç bölgeli klima olmayışıydı ancak edindiğim bilgilere göre bu durum sadece First Edition için geçerli bir durum. Üç bölgeli klima da yeni versiyonlarla birlikte satışa sunuluyor olacak.

Yeni ön panel

Yeni 3 Serisi’nde en dikkat çeken bölüm ise ön panel diyebilirim. Modern kokpit, markanın yeni tasarım dilini yansıtırken, standart olarak sunulan BMW Live Cockpit ile gösterge içi ve orta konsol üstündeki renkli ekranların da boyutları sırasıyla 5.7 inç ve 8.8 inçe çıkarılmış. Opsiyonel olarak tercih edilebilen BMW Live Cockpit Professional ile 12.3 inç genişliğinde tamamen dijital bir göstergeye sahip olunabiliyor. BMW’nin yeni işletim sistemi ile orta konsoldaki ekran dokunarak, iDrive kumandasıyla ya da opsiyonel olarak alınabilen Harekete Duyarlı Komut Sistemi ile de uzaktan kontrol edilebiliyor.

Sürüş ve performans

Otomobilimizin kalbinde 1.6 litrelik turbo destekli benzinli bir ünite yer alıyor. Bu anlamda da BMW 3 Serisi rekabette 2.0 litrelik Audi A4’ten vergi avantajı sayesinde daha düşük bir fiyat skalasına sahip. Bu nedenle de neredeyse tek rakibi Mercedes-Benz C Serisi kalıyor. Otomobilin 1.6 litrelik motoru 170 HP güç ve 250 Nm tork değerlerine imza atıyor. 8 ileri otomatik şanzımanla kombine motor sayesinde 232 km/s hıza ulaşabilen araç, 100 kilometrede fabrika verilerine göre 6.0 litre yakıt tüketiyor. Ben sürüş sırasında 6.5 litre civarında bir değere ulaştım ancak şehir dışında 5 litrelik bir tüketim değeri görmek de mümkün. Bu tamamen sizin hangi sürüş modunda gittiğinize ve sürüş şeklinize göre değişiyor.

Yeni model de yerini aldığı önceki BMW 3 Serileri gibi oldukça başarılı bir yol tutuş ve sürüş keyfi sunuyor. Bu araç için bir parça daha sert ve daha sportif bir sürüş karakteri var diyebilirim. Özellikle arkadan itişin sedana verdiği his ise, önden çekişli modellerin çoğalmaya başladığı bugünlerde özlediğimiz bir özellik. Yeni BMW 3 Serisi, sportif sürüş karakterini tekerleklerinin genişleyen iz açıklığı, azalan ağırlığı, aşağı çekilen ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık oranı ile sağlıyor.

Güvenlik sistemleri

Yenilenen otomobilde görev alan aktif güvenlik sistemleri de dikkat çekiyor. Fren Fonksiyonlu Kaza ve Yaya Algılama sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi Yeni BMW 3 Serisi’nde artık standart olarak sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan Profesyonel Sürüş Asistanı kapsamında Stop & Go özelliğine sahip Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Şerit Değişim Uyarı Sistemi, Yan Çarpışma Koruması, Çapraz Trafik Uyarısı sistemlerine sahip olunabiliyor. Ayrıca yeni nesil BMW Head-Up Display sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Geri Sürüş Asistanı

Yenilenen otomobil kullanıcılarının önemli bir sorununa da çözüm buluyor. Geri Sürüş Asistanı sayesinde dar sokaklarda yol tıkanınca geri çıkmanız artık çok kolay. Otomobil 35 km/s hız altında ilerlerken, geçtiğiniz son 50 metrede yaptığınız manevraları hafızaya kaydediyor ve durup, vitesi geri konuma aldığınızda ortadaki ekranda size Geri Sürüş Asistanı seçeneği çıkıyor. Buradaki komuta dokunduğunuzda artık geri manevranın tüm kontrolü araca geçiyor, size ise sadece gaza basmak kalıyor. Tabi arkada değişebilecek yol koşullarına göre her zaman aynalara dikkat etmeyi de unutmamak gerekiyor.

İlgili Haberler

Hyundai IONIQ 5 225 kW 4×4

patron

Land Rover Discovery Sport

admin

Opel Corsa 1.2 Ultimate 130 HP

patron