Test Sürüşü

Mercedes-Benz V-Class

Mercedes-Benz, yakın zamanda hafif ticari araç segmentinde lüks donanımıyla öne çıkan V model ailesinin V 300 d versiyonunu Türkiye’de satışa sunmuştu. VIP özellikleriyle konforlu seyahat ve yaşam alanı sunan model, daha çok iş adamlarına yönelik çözümleriyle öne çıkıyor.

Mercedes-Benz V-Serisi, genel hatlarıyla Vito modeliyle büyük benzerlik gösterse de kendisine özgü detaylarla çok daha fazla dikkat çektiğini belirtmeliyim. Bu görsel etkiyi sağlayan önemli detaylar arasında farklı tasarımıyla öne çıkan hava girişleri ve elmas kesim yeni radyatör ızgarasına sahip yeni ön tampon üstleniyor. Radyatör ızgarasının ortasında konumlandırılan marka logosu gümüş renkli iki çıta ile çerçeveleniyor. Krom detaylar kalite algısını yükseltirken, test aracımızdaki 16 kollu jantlar ve tavan barları bu etkiyi pekiştiriyor. Önde akıllı Led teknolojisine sahip büyük far bloğu, gündüz farlarıyla birlikte ön bölüme estetik bir katkı sağlıyor.

Yanda arkaya doğru hafifçe yükselen omuz çizgisi, düz tavan ve karatılmış arka camlar, koyu renkli çerçeveleriyle panoramik bir görünüm oluşturuyor. Arka bölümde de geriye doğru çıkan ve sportif görünen tampon ile bagaj kapağının ortasına kadar inen büyük arka cam ve bagaj kapağı yanlarına monte LED teknolojisine sahip dikey formlu stop lambaları, bagaj kapağı üzerindeki krom çıta ile sade ve şık bir çizgi oluşturuyor.

5140 mm. uzunluğa, 1928 mm. Genişliğe ve 1948 mm. yüksekliğe sahip araç, 3200 mm.’lik dingil mesafesinin de etkisiyle içeride oldukça cömert bir yaşam alanı sunuyor. 

Bir hafif ticari sınıfa ait model olmasına rağmen V Serisi, markanın binek modellerindeki kalite algısını, kullanılan malzemeler ve akıllıca tasarlanmış iç mekan ve ön paneliyle bize hissettiriyor.

Önde dijital gösterge, MBUX bilgi-eğlence sisteminin renkli dokunmatik ekranı, ortada yine dokunmatik pad kumanda paneli gibi yakından tanıdığımız tasarım öğeleri bazı farklılıklarla ön panele ergonomik kullanımı destekleyecek şekilde akıllıca yerleştirilmiş.

Aracın arka bölümünde sunulan yüz yüze bakabilen ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar, panoramik cam tavan seçeneği, katlanabilir masa ve bardaklıklar ile seyahatleriniz keyife dönüşürken, iş toplantılarınızı dahi bu mobil ofisinizde yapabilecek imkana kavuşuyorsunuz. Çift tarafta yer alan elektrik kumandalı kayar kapılar iniş ve binişler açısından kolaylık sağlarken, katlanabilir çift parçalı masanın kullanımı da son derece pratik. Masa ile işiniz bittiğinde masayı aşağı doğru bastırarak yuvasına sabitliyor ve raylı sistem sayesinde sürerek arkadaki iki koltuğun arasına ortada yer kaplamayacak şekilde yerleştirebiliyorsunuz.

Thermotronic klima sistemi sayesinde ön, yolcu ve arka bölümün iklimlendirmesini ayrı ayrı ayarlayabiliyorsunuz. orta konsolda sunulan buzdolabı sayesinde içecekler soğutulabiliyor. Aynı zamanda orta konsolun arkasında yer alan ısıtma ve soğutma özellikli bardaklıklar sayesinde içecekler istenilen sıcaklıkta korunabiliyor.

Test aracımızın kalbinde 2.0 litrelik turbo beslemeli 4 silindirli dizel motor yer alıyor. 237 HP güç ve 530 Nm tork sağlayan motor, direksiyondan kullanıma imkan tanıyan 9G-Tronic şanzıman sistemiyle kombine ediliyor. 4MATIC akıllı dört tekerden çekiş sistemine sahip araçta Konfor ve Sport sürüş modları arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Çevresel görüş kamerasında her açıyı detaylı görebilirken, kör noktadan şerit ve mesafe kontrole kadar hemen hemen tüm sürüş asistanları ve güvenlik donanımları araçta yer alıyor. Sakin kullanımda 100 km’de ortalama 6.5 litre yakıt tüketen araçta performanslı kullanımda bu oran 7.5 litrenin üzerine çıkabiliyor. Ses yalıtımı ve konfor odaklı süspansiyonlar keyifli yolculuklar vaad ediyor.

İlgili Haberler

Jaguar I-Pace

admin

Peugeot 308 GT 1.2 Puretech EAT8

patron

DS3 Crossback

admin