Test Sürüşü

Hyundai i10 1.2 MPI AMT

Türkiye’de üretilen i10, gerek yerli olmasının avantajıyla, gerekse de ülkemizdeki tüketicilerin beklentilerine uygunluğuyla önemli başarılara imza atmıştı. Markanın bu küçük modeli şimdi yeni boyutları ve teknolojisiyle iddiasını daha da arttırıyor. 

Yeni i10, yerini aldığı modele göre büyüyen boyutlarıyla da öne çıkıyor. Önceki modelden 5 mm daha uzun, 20 mm daha geniş ve yine 20 mm. daha yüksek olan aracın dingil mesafesi de 40 mm. daha uzun. 3670 mm’lik uzunluktaki kısa artışa rağmen, arka tekerlerin köşelere itilmesi ve akıllıca düşünülmüş gövde tasarımı sayesinde dingil mesafesindeki artışla iç mekanda özellikle arka bölümde diz mesafesi daha da iyileştirilmiş. 252 litrelik bagaj hacmi de sınıf için dikkate değer bir hacim. Ülkemizde iki farklı motor seçeneği ve üç farklı donanımla satışa sunulan bu sevimli minik, sayfalarımıza 1.2 MPI AMT Elite versiyonuyla konuk oluyor. 

Hyundai i10’un önceki versiyondaki agresif bakışları yeni modelde de korunmuş. Far bloğu köşeleri daha yuvarlak ve geriye doğru uzayan bir forma dönmüş ve adeta su damlasını andıran bir tasarıma sahip. Yenilenen ön ızgara ise önceki modeldeki gibi artık aşağı kadar uzanmıyor. Izgaranın iki yanındaki sis farları tasarımı ise beğenildiği için bu modelde de yerini koruyor. Uzayan ön ızgara yerine alt kısma geniş bir hava girişi ve keskin hatları bulunan sportif tampon yerleştirilmiş. Yandan bakıldığında da kompakt ve dinamik bir görünüm sunan model, test aracımızdaki gibi isteğe bağlı olarak çift renkli olarak alınabiliyor. Arkaya doğru az bir eğimle alçalan tavan sayesinde arka bölümdeki baş mesafesinde de önemli iyileşme mevcut. Aracın arkasında ise spoyler ve siyah bir kontura sahip arka cam ile sportif bir görünüm sunan aracın tamponu da yine oldukça şık. Otomobile dışarıdan ilk baktığınızda özel jant tasarımını da işin içine katarak, Yeni i10’dan sağlam bir hot hatch çıkabileceğini hayal etmek zor değil. 

Bu otomobilin içine baktığımızda tamamen yenilenmiş bir ön panel ve önceki modele göre daha genişleyen bir kullanım alanıyla karşılaşıyorsunuz. Orta konsolun üst kısmında 8 inçlik dokunmatik bir bilgi ekranı yer alıyor ki, A segmentinde dokunmatik ekran açısından Hyundai bir tebriği hak ediyor. Hızlı bir arayüze sahip ekran, yanındaki büyük düğmelerle de işlevsel hale getirilmiş. Giriş seviyesinde ise 3.8 inçlik monokrom bir ekran sunuluyor. Gösterge paneli de büyük göstergeleri ve tasarımıyla kolay takip ediliyor. Orta konsolda klima sisteminin altındaki bölümde ise USB girişi yer alıyor.  Çift renkli ön konsol da şık bir çizgiye sahip. Yanal destek sunan koltukların ergonomisi ise sınıf için başarılı. 

Hyundai i10 ülkemizde 3 silindirli 1.0 MPI ve test aracımızdaki 4 silindirli 1.2 MPI benzinli motor seçenekleriyle satışa sunuluyor. Jump, Style ve Elite donanım paketleriyle, tek ve çift renk gövde seçenekleriyle alabileceğiniz otomobilde, 5 ileri düz veya test aracımızda bulunan 5 ileri kademeli otomatikleştirilmiş AMT şanzıman tercihe etmek mümkün.

Araçta kullanılan AMT şanzıman, geleneksel otomatik vitese oranla daha hafif olması ve daha düşük sürtünme seviyesi sayesinde,  yakıt tasarrufu sağlıyor ancak bu vitese alışmak biraz zaman alıyor. Tam otomatik şanzıman kadar seri olmasa da, uyum sağladığınızda keyifli bir hale bürünebiliyor.

84 HP güç ve 118 Nm tork değeri sunan motorun sesi üst devirlerde içeriye bir parça yansıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 15.8 saniyede gerçekleştiren aracın son hızı ise 171 km/s. 100 kilometrede ortalama 5 litrelik yakıt değeri ise aradığınız tasarrufu sağlıyor.  ABS, ESP, yokuş kalkış desteği, hıza duyarlı kapı kilitleme, Bluetooth, Apple Car Play ve Android Auto, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, lastik basınç göstergesi gibi zengin bir listeye sahip. 

Kompakt boyutlarının da sağladığı avantajla iyi bir görüş alanı sunan araç, yine boyutları ve özellikle de geri görüş kamerası sayesinde park ve manevra konusunda da sürücüyü üzmüyor.

İlgili Haberler

Jaguar I-Pace

admin

Renault ZOE Intense 80 kW

patron

VW Caravelle Bulli 4Motion DSG

patron