Özel Haber

Hyundai Santa Cruz

Hyundai merakla beklenen Santa Cruz “Sport Adventure Vehicle” “Spor Macera Araç”’ını nihayet tanıttı. 2022 Santa Cruz, ABD pazarındaki hiçbir şeye benzemeyen gerçek bir Spor Macera Aracını sunarak SUV, Kamyon ve Crossover segmentlerinde yeni bir çığır açıyor. Santa Cruz, cesur ancak sofistike bir tasarıma, güçlü ve verimli aktarma organı seçeneklerine, son teknoloji bağlantılara ve macera odaklı ortamlarda eşit derecede yüksek manevra kabiliyetine sahip dört tekerlekten çekiş platformuna sahip. 

Santa Cruz’un önden görünümü, ızgaranın içine gizlenen özel aydınlatma sayesinde Hyundai  imzasını ortaya koymuş. Gündüz farları (DRL’ler), yüksek teknoloji ürünü hassas detaylara sahip parametrik bir mücevher tasarımı sunmuş. Hacimli kaput ve çamurluklar, heybetli bir tasarımın ilk belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. 

Profilden, Santa Cruz sportif ama yetenekli bir ruha işaret ediyor. Üçgen tasarımlı büyük 20 inç alaşım jantlar arazi kabiliyetini arttırırken adeta zırha benzeyen dodik tasarımıyla zorlu koşullar için güven oluşturuyor. Yan tasarımın en öne çıkan özelliği ise arka bagaj bölgesinin diğer pick up’lar dan farklı olarak bütünleşik tasarlanmış olması. Bu özel tasarım sayesinde hem sportif karakterini hem de sağlam yapısını ortaya koyuyor. 

Arkadan Santa Cruz’a bakınca, stop farlarının yatay bir “T” şeklinde tasarlanmış olması görünür olmayı kolaylaştırmış. Fonksiyonel bagaj alanı, güvenli, kilitlenebilir bagaj içi saklama alanı, köşe tampon entegre edilmiş köşe basamakları ve genel tasarımla sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş kilitlenebilir bagaj örtüsü sunuyor. Ayrıca bagaj kapağında Santa Cruz yazısı ile son dönem modasından esintiler taşımış.

İç dizayn

Santa Cruz’un içi sofistike ve zarif bir görünüm sunuyor. Günlük yaşamlarında en son teknolojileri sevenlere hitap eden teknik bir ambiyansa sahip olmuş Santa Cruz. Orta konsolun üstünde büyük bir multimedya ekranı yer alıyor, hemen altınaysa orta büyüklükte ki dokunmatik iklimlendirme ekranı yer almış. Gösterge tablosu da gene bir ekran vasıtasıyla kullanıcısına tüm bilgileri sunuyor. Tasarım ekipleri giriş ve çıkış kolaylığına ve uzun sürüşlerde ergonomik rahatlığa odaklanmışlar. Arka koltukların altında saklama cepleri yerleştirilmiş. 

Motor seçenekleri 

Motor seçenekleri arasında 2.5 litrelik 4 silindirli atmosferik bir motor görüyoruz. Hyundai, bu aracı ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’ndeki tasarım merkezinde, öncelikli olarak ABD’de yaşayanların ihtiyaçlarına göre tasarlamış. Aracın 2.5 litrelik benzinli motoru 190 beygir güç ile 244 Nm tork üretiyor. Bu motoru 8 ileri otomatik bir şanzımanla kombine etmiş. 

İkinci motor seçeneği ise yine 2.5 litre hacminde fakat turboşarj destekli benzinli bir motor olarak sunulmuş. Bu motor 275 beygir güç ile 420 Nm tork üretiyor ve 8 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik şanzıman ile kombine edilmiş.

Gelişmiş HTRAC® AWD ve Çekme Kapasitesi 

Hem 2.5L dört silindirli hem de 2.5L dört silindirli turbo motorlar HTRAC® dört tekerlekten çekiş sistemi sunuyor. HTRAC AWD sistemi, ön ve arka akslar arasında aktif tork kontrolüne sahip elektronik, değişken torklu bir kavrama sağlayan çok modlu bir sistem olarak geliştirildi. Sport ayarı seçildiğinde, sportif, dinamik bir deneyim için arka tekerleklere daha fazla tork göndererek daha çevik bir his veriyor. Bu sistem, düz yolda hızlanma, orta ve yüksek hızda viraj alma ve yokuşta kalkış gibi koşullar için ayarlanmış çok çeşitli tork dağıtım değişkenliğine sahip. Çekme  kapasitesiyse 2.5L atmosferik motor için 1.600.kg, turbo motorsa 2.300. kg olarak verilmiş. 

Yazı: Sinan Akad

İlgili Haberler

Rivian R1T

patron

2021 Honda Ridgeline Yola Çıkmaya Hazır

patron

Ralli Esintili Ranger MS-RT

patron