Özel Haber

2021 Honda Ridgeline Yola Çıkmaya Hazır

2021 Honda Ridgeline, dayanıklı ve çok yönlü kamyonet yeteneklerini yansıtan cesur bir yeniden tasarımla 2021 yılının ilk çeyreğinde boy gösterecek.  Ridgeline, otoyolda veya kıvrımlı dağ yollarında olduğu gibi toprak ve çamurla kaplı patikalarda da aynı şekilde rahat bir kullanım sunuyor. Standart V6 gücü, sınıfında lider sürüş ve yol tutuş özellikleri sunarken, yolcular için segmentin en büyük iç mekanı sağlıyor. Dört tekerden çekiş sistemi ve pürüzsüz geçişler sunan şanzıman da kullanım keyfini arttırıyor.  

American Honda Motor Co., Inc. Otomobil Operasyonları başkan yardımcısı Art St. Cyr, “Pick Up meraklıları uzun zamandır Ridgeline’i inanılmaz derecede çok yönlü ve yetenekli bir pikap olarak kabul ettiler ve şimdi bu düşünceye uygun daha sağlam tasarımımız var,” dedi. “Ridgeline sinyalleri Pick Up tasarımlarımız için yeni bir yön, Honda pikaplarını ve SUV’ları böylesine yetkin yol ve arazi performansı hale getirmeye yönelik tüm zorlu çalışmaları daha etkili bir şekilde ileten bir yön.”


Dış Tasarım

2021 Ridgeline’ın yenilenen tasarımı, ön tavan direklerinden ileriye doğru yepyeni bir metal levha içeriyor. Tasarım değişiklikleri arasında, belirgin bir güç çıkıntısına sahip yeni bir kaput ve daha iyi aydınlatma için güncellenmiş LED farlarla çevrelenen köşeli burnu ve daha dik ızgarayı vurgulayan yeni ön çamurluklar yer alıyor. Ön ızgaranın üstünde, far camlarını ikiye ayıran bir çapraz çubuk var. Yeni Ridgeline’in tasarımı dayanıklılığını vurguluyor ve havayı tamponun içinden ve ön lastiklerin ve tekerleklerden geçirerek aerodinamik performansı iyileştirmek için hava perdeleri oluşturan geniş yan havalandırmalar ekliyor. Gövde rengi ön tampondan daha aşağıya doğru uzatılmış ve aracın çevresinde kullanılan plastik aksamlar yeni ve sağlam görünümünü vurguluyor. Arkada, yeniden şekillendirilen tampon, agresif tasarımı ile yenilenen ikiz egzoz çıkışlarını ortaya çıkarıyor. 

Yeni 18 inçlik jantlar ile iz genişliği 20 mm artırılmış. Daha agresif omuz tasarımı ve dört mevsim lastikleri ile desteklenenince ortaya daha geniş, daha dik bir duruş kazandırmiş.

Ridgeline’in dinamik yeni stilini bir sonraki seviyeye taşımak isteyenler için, Honda Performans Geliştirme (HPD) ile işbirliği içinde oluşturulan yeni bir paket sunuluyor. Yeni HPD Paketi, benzersiz bir ızgara işlemi, siyah çamurluk fişekleri, agresif bronz renkli tekerlekler ve yatak duvarlarında özel HPD grafikleri ekler. Üretim öncesi hazırlık opsiyonu (PPO) seçeneğine eklenen bu özellikle 4 farklı seçenek sunulmuş oluyor.

Bagaj kapağı istenirse aşağıya ya da sola doğru açılma seçeneğine sahip. İlginç bir özellik olmuş ama bir sebebi var. Daha önce çok görülmemiş bir şekilde bagajın içine kapaklı ek bir yer yapılmış. Bagaj kapağını açtıktan sonra bagajda yerde duran tutamacı kaldırarak zemine doğru inen, derin ekstra bir bagajla karşılaşıyorsunuz. Bu noktaya kolayca ulaşmak içinse Honda mühendisleri, bagaj kapağını sola kapı gibi açarak o alana kolay ulaşım imkanı tanımışlar. Alışverişten sonra torbaları nereye koysam derdi son bulmuş. Müthiş buluş.

İç Mekan

2021 Ridgeline’in birinci sınıf yolcu konforu ve iyi bir arka koltuk diz mesafesi sunan geniş kabini, canlı yeni grafikler, kullanımı kolay dokunmatik ekran simgeleri ve fiziksel ses düğmesi ile güncellenmiş bir Görüntü Ses sistemi yer alıyor. Ek olarak, Ridgeline’in Sport paketinde yeni sportif motifler içeren kumaş koltuk, tüm kaplamalar koltuklarda yeni kontrast dikişler kullanılmış ve Sport, RTL ve RTL-E paketlerindeyse yeni kaplamalar yeni ön göğüs, direksiyon simidi ve orta konsol vurguları var. Ridgeline’in düz tabanı ve katlanır 60/40 bölünmüş arka koltuk altları, kabinde uzun ve uzun eşyaları taşımak için daha fazla esneklik sunmaya devam ediyor.

Tam Otomatik Tork Yönlendirme

Her 2021 Honda Ridgeline’de standart olan 280 beygir gücünde, 3.5 litrelik doğrudan enjeksiyonlu VTEC® V6 motor, yumuşak ve duyarlı 9 ileri otomatik şanzımanla destekleniyor. Spor ve RTL modellerinde opsiyonel, RTL-E ve Black Edition’da standart olarak sunulan i-VTM4® tork vektörlü dört tekerlekten çekiş sistemi motorun ürettiği 355 Nm torkun yüzde 70’ine kadarını arka aksa gönderir. Ayrıca sürüş koşullarına bağlı olarak torkun yüzde 100’ünü sol ve sağ arka tekerlekler arasında paylaştırır. Tüm Ridgelines modellerinde standart olan Intelligent Traction Dynamics System, 2 çekerden çekişli modellerde kar ve kaldırım dahil olmak üzere çeşitli koşullar için güç dağıtımını optimize ederken, i-VTM4® ile donatılmış modellerde çamur ve kum için ek modlarda vardır.

Ridgeline’e Özel Platform Tasarımı

Sıra dışı paketleme, taşıma ve sürüş karakterinin temelini oluşturan, Ridgeline’in Honda’nın tescilli Gelişmiş Uyumluluk Mühendisliği ™ (ACE ™) gövde yapısı ve kiriş tarzı iç yapıya sahip arka bagaj kapağı ile tamamen kutulu çerçeve elemanlarına sahip ünite gövde yapısıdır. Bağımsız arka süspansiyon asfalt yollarda tavizsiz sürüş konforu ve yol tutuşu sunarken, AWD sınıfının en iyisini sunan Ridgeline, 715 kg yükleme kapasitesi ve 2.265 kiloya kadar çekme kapasitesi sağlar.

Ridgeline’in ekstra geniş duruşu bagajda düz bir alan yaratır ve bu da onu, kontrplak ve alçıpan gibi 120 cm genişliğindeki nesneleri tekerlek yuvaları arasında düz olarak taşıyabilen sınıfındaki tek kamyon olmasını sağlar. Ridgeline, yekpare yapısının ve bağımsız arka süspansiyonunun yükleme verimliliğine etkisini; standart olarak yıkanabilir, kilitlenebilir sınıfının tek gizli 206 litrelik ekstra bagajını sunmasını sağlıyor. Bagaj kapağını sola doğru açarak ve bagaj zemininde bulunan açma kolunu kaldırarak ulaşılan bu ekstra alan çok kullanışlı. Ayrıca içerdiği ses sistemiyle tüm bagajı dış alan hoparlör sistemine çevirir.

Bagaj kapağı, motosikletler ve ATV’ler gibi uzun yüklerin taşınmasına yardımcı olurken, 135 kiloya kadar dinamik yükleri kaldırabilir. Yatağın içinde, yükleri sabitlemek için her biri 160 kilo olarak derecelendirilmiş sekiz standart bağlama takozu bulunur ve bagaj tabanı, ayrı bir astara ihtiyaç duymadan eziklere ve çizilmelere dirençli cam elyaf takviyeli SMC kompozitten yapılmıştır.

Güvenlik ve Sürücü Destekli Teknoloji

Ridgeline, Önden Çarpışma Uyarısı (FCW) ile Çarpışma Azaltma Fren Sistemi ™ (CMBS ™), Şeritte Kalma Yardımcı Sistemi (LKAS), Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDW) ile Yoldan Ayrılma Azaltma (RDM) ve Uyarlanabilir Hız Kontrolü (ACC) güvenlik sistemlerini sunmaktadır.

Tasarım ve Üretim

2021 Honda Ridgeline, Honda Ar-Ge Americas tarafından Kalifornia ve Ohio’da tasarlandı ve geliştirildi ve V6 motoruyla birlikte Lincoln, Alabama’daki Honda fabrikasında yerli ve küresel kaynaklı parçalar kullanılarak üretildi. Ridgeline, üst üste 4. yılda 2020 Cars.com American Made Index’te ilk 10’da yer aldı.

Anlaşılacağı üzere Honda Ridgeline Amerika’da Amerika ve Kanada piyasası için geliştirilmiş ve üretilmiş bir model. Sunduğu özelliklerle segmentinde önemli yeniliklere imza atan model maalesef Avrupa piyasasına girmemiş. O sebeple de ülkemizde satışı yok. Ama Honda’nın Pick – Up sınıfında yer alması bir çok dengenin değişmesini sağlayabilir.  

Haber: Sinan Akad

İlgili Haberler

Ralli Esintili Ranger MS-RT

patron

Defender’ın Gayriresmi Varisi Ineos Granedier

patron

Defender Chelsea Truck Company Style

patron