Karavan

Shantigo SG4+

10 yılı aşkın süredir eğitim ve turizm alanlarında faaliyet gösteren Berkan Ülker ve Turizmci Tarık Irmak, 2020 yılında Shantigo ismiyle ‘karavan kiralama’ ve ‘karavan üretimi’ sektörüne adım attılar. “Sektörde global ve sevilen bir marka olmak” misyonuyla hızla yol kateden Shantigo Karavan, İstanbul Anadolu Yakası’nda Sabiha Gökçen Havaalanı yakınlarında bulunan üretim tesisi ve Showroomu ile sektörün öncü firmaları arasına girdi.  İngiltere ve İstanbul’daki AR-GE merkezinde görevli mühendisleri tarafından geliştirilen SG4 ve SG4 Plus modelleri ‘inovatif yerli karavan’ unvanıyla Showroomlarda yerini aldı. 

Karavan Kiralama firması olarak başlayan bir serüven oldukça hızlı bir şekilde Türkiye’nin en iddialı karavan üretim merkezine dönüşmüş. Yenilikçi ve İnovatif Shantigo Karavan’a yurtiçi ve yurtdışında oluşan talep her geçen gün artarken 2021 yılı sonunda seri üretime geçme kararı almış. Sabiha Gökçen Havaalanı’na iki kilometre uzaklıkta 2 bin metrekare kapalı alana sahip olan yeni üretim merkezi 01.12.2021 tarihinde seri üretime başlamış ve yıllık 240 adet aracı karavana dönüştürebilmek için kolları sıvamış.  

Shantigo SG4 model karavan üretiminde son teknoloji ve en kaliteli ürünler kullanılmış olup aynı zamanda karavanın iç tasarımında estetiğe büyük önem verilmiş. İç tasarımı yat ustaları tarafından yapılan ve birinci sınıf Birmanya Teak ağacı kullanılan SG4 model karavanlarda eve göre daha minimalist bir yaşam alanı olduğundan çarpma gibi kaza durumlarında zarar görmemek açısından oval dönüşlere önem verilmesi güzel bir detay olmakla birlikte yalıtım sistemi ise 4 katmandan oluşup her katmanın ses, ısı ve nem bariyeri olmak üzere kendine özgü bir özelliği mevcut.

Üretim aşamasında aynı standartlarda SG4 üretimi yapılmakla birlikte tüm SG4 ler aynı ölçülerde olup sadece içerisindeki mobilya rengi, deri ve isteğe bağlı olarak donanımlarında farklılıklar uygulanabilmekte. Üretim 8 banttan oluşmakta ve araç bütün bantlardan geçtikten sonra kalite kontrolü yapılarak alıcıya teslim edilmekte

Masa ve tezgah, Afrika kökenli sert bir ağaçtan imal edilmiş. Masa üzerinde bulunan ek detaylar sonradan yapıştırma olmayıp CNC de işlenerek ve uzun vadede sıcak-soğuk etkilerden etkilenmemesi için mukavemet sağlayan parçalar ile desteklenerek uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilecek ham bir ürün haline getirilmiş. Masa ayaklarında istenilen kaliteyi ancak yurt dışında yakalayabildiklerinden yurt dışından getirtmekteler. 

Masada bulunan mandal kısmını kaldırıp yukarıdan bir kuvvet uyguladındığında masa koltuk seviyesine kadar inebilmektedir. Koltuk kısmının arkasında bulunan bölmeden yatak süngeri çıkarılıp bu kısma konulduğunda masa ve koltuk kısmı yatak haline getirilebilmektedir. Bu masanın özelliklerinden bir diğeri ise şoför koltuğunun yanındaki koltuk arkaya dönük şekildeyken masanın alt kısmından kolay bir şekilde bu koltuğun önüne kadar uzayan masa bölmesi ile burada oturan kişi rahat bir şekilde yemeğini yiyebilir veya eşyalarını bu kısma koyarak kahvesini yudumlayabilir şekilde tasarlanmış olması.

Tezgah kısmıda aynı şekilde Afrika kökenli sert bir ağaçtan yapılmış ve mutfak evyesini ayırmak için el işçiliğiyle inişli çıkışlı bir katman uygulaması tercih edilmiş. Televizyon da aynı şekilde su veya herhangi bir sıvının sıçramasından korumak amacıyla katman uygulamasıyla farklı bir bölgede tutulmuş. Tezgahı korumak amacıyla içerisinde özel bir manyetik sistem bulunan bir tasarım tescil etmişler. Bu tasarım, çaydanlık koymak için bir bölüm ve yan kısımda ekmek kesmek için bir bölümden oluşuyor. Manyetik kısım sayesinde yolculuk esnasında herhangi bir oynama yaşanma ihtimalinin önüne geçilmiş. Bu sayede çaydanlık için ayrılan bölüme çaydanlık konulduğunda yolculuk esnasında çaydanlığın devrilmesi önlenmiş.

Televizyonun alışılagelmişin dışında tezgah kısmına konumlandırılmasının sebebi hem sürücü ve sürücü yan koltuğunda bulunanların hem de arka ikili koltukta oturanların rahat bir şekilde izleyebilmelerini sağlamak. Yaz aylarında televizyonun dışarıdan da seyredilebilmesi için ekran çevrilerek 180 derece döndürülebilir şekilde tasarlanmış.

Shantigo SG4 modelinde arkada bulunan bölmelerle birlikte 7 adet bölme mevcut. Bu bölmeler ortamı boğmamak ve olabildiğince ferah göstermek amacıyla en iyi şekilde konumlandırılmış. Dolap kapaklarında bulunan kulplar kaplama değil tamamen kromd ve marin malzemelerden üretilmiş. Saklama alanlarının tamamı yat ustaları tarafından yolculuk esnasında herhangi bir sallanma veya ses olmaması amacıyla fitilli şekilde yapılmış. Araçta bulunan her alandan en iyi verimi almak amacıyla büyük çaba gösterilmiş.

Zemin kısmında genellikle yatlarda kullanılan Teak ağacını el işçiliğiyle SG4 modeline uygulayan Shantigo’nun bunu tercih etmesinin sebebi suyla temas halinde bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçmek ve aynı zamanda doğal bir ahşap ürünü olduğundan çıplak ayakla dolaşırken kendi evinizde gibi bir hissiyat yaratmak olmuş. Teak ağacı aracı ağırlaştıran bir unsur olmamakla birlikte antibakteriyel olmasıyla da avantaj sağlamakta.

Tavan kısmında ise kontraların üzerine özel seçmiş oldukları Tay tüyü kumaş uygulamasını yapmaları sayesinde ortamın havasına sıcak bir hissiyat verilmiş ve aynı zamanda silinebilir bir kumaş olması avantaj sağlamakta. Tavan kısmının tamamına bu uygulama gerçekleştirilmiş.

Shantiview adı verilen ve kırılmayan Lamine ön seyir camı sayesinde karavan içerisinde ferahlık sağlanmış ve aynı zamanda iç ve dış kısımdan araca estetik bir görüntü eklenmiş. Araçta kullanılabilmesi için sertifikaları mevcut ve herhangi bir güvenlik açığı yaratmamakta.

Sürücü koltuğu yanında bulunan koltuğun alt kısmı için opsiyonel bir seçenek sunuyorlar. İstenilirse bu kısma gizli bölme ile para kasası eklenebiliyor. Para kasasını koltuğun şasesine monte ettiklerinden kasanın çalınabilmesi için koltuğu komple sökülmesi gerekiyor. Böylece olası bir güvenlik sorununun önüne geçilmiş oluyor.Shantigo sadece üretim yapmıyor, aynı zamanda kiralama hizmeti de veriyor. Firmaya ait SG4 araç filosuna ilaveten kendilerine araç yaptıran isteyen müşterilerinin araçlarını da kiralamaya dahil edebiliyorlar. Araç sahibi satınal ve kiraya ver sisteminde karavanı yılda kaç gün kullanmak istediğini belirliyor ve yılın geriye kalan kısmında Shantigo’nun kiralama sistemine dahil oluyor. 

İlgili Haberler

Citroën Holidays, Karavancılıkta Tarzı Teknolojiyle Buluşturuyor

patron

Hyundai Staria Lounge

patron

Ford, Yeni Nesil Nugget Karavanını Tanıttı

patron