Karavan

VW Grand California

Grand California, Crafter minibüsüne dayanan ve üreticiyi yeni bir pazar segmentine götüren, Volkswagen Commercial Vehicles tarafından üretilen tamamen yeni bir karavan.

Grand California’nın ilk konsepti olan ‘California XXL’, Ağustos 2017’de Düsseldorf Karavan Salonunda tanıtıldı; bir yıl sonra, son araç Düsseldorf’ta görücüye çıktı ve Grand California adını aldı. Karavanın Birleşik Krallık lansmanı Şubat 2019’da Birmingham’da NEC’de düzenlenen Caravan, Camping and Motorhome Show’da gerçekleşti. İlk müşteri teslimatları 2020’nin başlarında yapılmaya başlandı.

Grand California iki farklı versiyonda üretiliyor: biri arkada çift kişilik yataklı (enine yataklı) altı metrelik bir versiyon – 600 – ve çatıda çocuklar için isteğe bağlı ek koltuk üstü yatak; diğeri de 6.8 metrelik model – 680 – iki yetişkin için daha geniş uyku alanlı (uzunlamasına).

Grand California, sekiz ileri otomatik şanzıman ve önden çekişli bir motor, 2.0 litrelik bir TDI 177 PS ünitesi ile birlikte satılıyor. Daha zorlu maceralar için, Grand California 680 ek olarak 4MOTION dört tekerlekten çekiş ile birlikte sunuluyor. Böylece en zorlu yol koşullarının üstesinden gelebiliyor ve özgürce istediğin yere götürmeyi başarıyor. 

Sürgülü kapının önünde hareket eden elektrikle çalışan bir basamak, içeri girmeyi ve dışarı çıkmayı kolaylaştırırken, kapıdaki iki parçalı bir cibinlik de aynı şekilde standart özelliklerin bir parçası ve arka kanat kapılarına yerleştirilmiş sabit bir kamp masası ve sandalyeler de standart. Ayrıca arka tarafta tavana monte klima ünitesi, tente, TV alıcısı için uydu anteni ve arka bisiklet askısı gibi seçenekler de mevcut.

Grand California’nın içindeki beyaz ve gri kaplama, arkada ve yanlarda “açılır” pencereler ve arkadaki uyku ve yaşam alanlarının üzerindeki tavan pencereleriyle güçlendirilmiş parlak bir alan yaratıyor. Aracın önünde döner koltuklar ve arka sırada çift sıra koltuk (ISOFIX bağlantı parçaları ve üst bağlama ile) vardır. Standart masa, döner koltuklar ile bank arasına kurulduğunda, Grand California dört kişilik rahat bir yemek alanı sağlıyor.

Mutfakta dondurucu bölmeli (dışarıdan ve sürgülü kapıdan erişilebilen) 70 litrelik çekmeceli bir buzdolabı, ikiz ocaklı gazlı ocak, lavabo ve çeşitli çekmeceler, çekmeceli saklama bölmeleri ve raflar bulunmaktadır. 11 adet üst dolap, tüm kamp malzemeleri için geniş bir alan sağlarken, ekstra mutfak hazırlık yüzey alanı, kullanılmadığında akıllıca gizlenebiliyor.

Yaşam alanındaki isteğe bağlı hoparlörler Bluetooth ile kontrol edilebiliyor, bu da akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar kullanarak bilgi-eğlence sisteminden bağımsız olarak müzik dinlemeyi mümkün kılarken, ışıklar, sıcaklık, su seviyesi vb. için dijital bir kontrol paneli kamp hayatını kolaylaştırıyor. Ayrıca dışarda konumlanan açılır kapanır tente de dış mekanda rahat bir oturma alanı yaratıyor. 

Grand’ı standart California’dan ayıran temel özellik, tuvalet ve duş, katlanabilir lavabo, tuvalet malzemeleri için raflar, tuvalet kağıdı tutuculu dolap, havlu tutucular ve tavan penceresi bulunan bir banyo sunuyor olması (840 x 800 mm). 

Grand California’ya entegre olan depolarda 110 litre temiz su ve 90 litrelik atık su taşınabiliyor. İstendiğinde Grand California’nın arkasında ayarlanabilir su sıcaklığına sahip harici bir duş bağlantısı vardır. Su, ‘kombi’ tarzı bir sistem aracılığıyla gaz veya elektrikle ısıtılır ve gerektiğinde soğuk su olarak da kullanılabilir. İkiz ocak, su ve havayı ısıtma, aracın arkasında depolanan iki adet 11 kg’luk gaz tüpüyle sağlanıyor.

Mutfak ve banyoya ek olarak, diğer standart özellikler arasında sürgülü kapının üzerinde dış aydınlatma ve aracın arkasındaki hortum ve duş başlığı dahil olmak üzere bir dış duş bağlantısı (ayarlanabilir su sıcaklığı ile) gibi detaylar yer alıyor. Her ikisi de kamp yaşamına kullanışlı bir dokunuş katan özellikler. Sürgülü kapıdaki iki parçalı bir cibinlik, aynı şekilde Grand California’nın standart özelliklerinin bir parçası ve tüm arka ve yan camlarda ağlar ve karartma perdeleri var. Yatma vakti mahremiyet için, sürücü ve ön yolcu camları, yanlarda manyetik tertibatlar bulunan panjurlar kullanılarak kapatılabiliyor. 

Grand California yukarı açılan kamp pencereleri (600’de iki ve 680’de altıya kadar) ve yaşam alanının üzerindeki 700 x 600 mm’lik çatı penceresi ile çift kişilik yatak sayesinde hafif ve havadar bir atmosfer yaratıyor. Tüm karavan pencerelerine iki parçalı kıvrımlı perdeler (cibinlik ve karartma kumaş) takılmış. Volkswagen mühendisleri, sürücü kabini için manyetik perdeli yeni bir karartma konsepti de geliştirmişler. 

Yazı: Sinan Akad

İlgili Haberler

UNI-HAN Karavan

patron

Volkswagen California 6.1

patron

Ford, Yeni Nesil Nugget Karavanını Tanıttı

patron