Karavan

Volkswagen California 6.1

Volkswagen’in Avrupa’da en sevilen modellerinden birisi elbette California isimli karavanıdır. Bir süre önce California 6.1 ismiyle yeni versiyonu pazara sunulan aracın tüm detaylarını sizler için derledik. Ancak maalesef ki henüz ülkemizde satışa sunulmuyor. Şimdilik bizler için sadece güzel bir rüya gibi olsa da belki sizlere projelerinizde ilham verebilir.

Volkswagen California Karavan modelini bilenler bilir ama bilmeyenler eminim ki bu yazıyı bir nefese okuyacaklar. Bu yeni model  daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahip olan ‘Camper’ ve ‘Tour’ olmak üzere iki yeni versiyonda sunuluyor.  ‘Camper’ sürümü standart olarak mini mutfak ünitesi barındırıyor. Mutfak, arka koltuk seçeneklerinden bağımsız ve aracın ailelerle veya gruplarla kamp yapma yönlülüğünü genişletiyor.

Bir göz açıp kapayıncaya kadar, California kendisini bir MPV’den kamp karavanına dönüştürüyor. Bu çok yönlülük ona sınıfında ikonik bir statü kazandırıyor. Dahili özellikler arasında ilk kez tamamen dijital enstrümanlar olan yeni gösterge panoları ve tavan konsolunda dokunmatik ekranlı yeni bir kamp kontrol ünitesi yer alıyor. Mutfak ve dolap elemanları geliştirilmiş ve yataklar mükemmelleştirilmiş. Cross Wind Assist (Çapraz Rüzgar Asistanı) gibi yeni özellikler sayesinde güvenlik artırılmış. Ayrıca Entegre İnternet erişimine sahip yeni bilgi-eğlence sistemleri ile optimum bağlantı garanti edilmiş. 

Yeniden tasarlanan ön kısım daha da fazla karizma gösteriyor

Selefi gibi California 6.1 de Plaj, Sahil ve Okyanus versiyonları mevcut. Üç modeli birbirinden ayıran görsel yönlerden biri farklı yapılandırılmış yeni ön bölüm olmuş. Beş krom şeritle süslenmiş Okyanus radyatör ızgarasının üst kısmı, yeni LED gündüz farlarıyla öne çıkıyor; Plaj ve Sahil’in iki krom şeridi var. Bunun altında her üç versiyonda da geniş bir krom çubuk ve  motorların rahat hava alması için daha büyük bir hava girişi sunuyor. Ayrıca önceki modele kıyasla daha karizmatik olan tampon; California Ocean 6.1’de krom şerit ile benzer şekilde süslenmiş.


Denizcilik yetenekleri ile iç mekan çözümleri

Sahil ve Okyanus versiyonları arka dolaplar ve bir dizi mutfak ünitesi ile donatılmış. Küçük bir yatta olduğu gibi kompakt ve net bir tasarıma sahip olan bu armatürler daha da geliştirilmiş ve ek bir çift USB soketi gibi yeni ayrıntılar konulmuş.

Göz alıcı ve pratik, tüm mutfak kapılarında yeni alüminyum kulplar. Ayrıca yeni mutfak yüzeyini açmak için düğmeler (lavabo, ocak, buzdolabı); mutfak ünitesi sırasının zarif alüminyum kenarına işlenmiş. Arka dolaptaki kepenkler yeni sürgülü kapılarla değiştirilmiş. Başka bir yeni tasarım, tüm dolapların doğal ahşap görünümü olmuş, soluk ‘Parlak Meşe’ ve daha koyu ‘Grafit Gri’ renk seçenekleri eklenmiş. Tasarımcılar tarafından yeni dekoratif görünümlerle eşleşen, şimdi daha koyu olan ve böylece kire daha az duyarlı koltuk kılıfları da öne çıkan yenilik olarak karşımıza çıkmış.

Açılır tavan Kaliforniya 6.1’in tüm sürümlerini birleştirir


California 6.1’in her üç versiyonu da açılır tavanla birleşiyor. California 6.1 Ocean modelinde elektro-hidrolik motor var ve standart olarak büyük ön açıklığa sahip. Açılır tavanın altındaki tahta boyunca, eğimli bir çerçeve yerine yaylı bir tabana sahip yeni bir yatak var. Tüm modellere ilave yatak sunulmakta. Sahil ve Okyanusun iki kişilik koltuğu bir şezlong koltuğuna dönüştürülebilirken, sadece arka koltuğun arkalığını katlayın ve yatak uzantısını en yüksek seviyeye kadar yükselti, hop karşınızda kanepe.

Yeni tuval kenarları ve yeni gündoğumu fonksiyonu


Entegre yüksek yataklı açılır tavanın şimdi daha koyu gri (Bazalt Gri) Kanvas kenarları ile güneş ışığından optimum koruma sağlanıyor. Bir seçenek olarak, Kanvas kenarları Glacier Blue ve Strawberry Red renklerinde seçebiliyorsunuz. Uyanmak ise hiç bu kadar keyifli olmamıştır. Renkleri  kullanıcı tarafından tanımlanabilen ve yavaşça açılarak istenen parlaklık seviyesine gelen, çatı ve yaşam alanında ayrı renkler seçilebilen LED ile adeta gündoğumu yaşanıyor.


Yeni çok fonksiyonlu kamp kontrol ünitesi

Gün doğumu işlevi – California 6.1’deki tüm ana karavan ayarları gibi – baş konsolundaki yeni geliştirilen kontrol paneli aracılığıyla kontrol ediliyor. Önceden kullanılan tek renkli ekran, burada çok daha fazla işleve sahip büyük, tam renkli bir dokunmatik ekranla değiştirilmiş. Her türlü bilgiye kontrol panelinden erişilebiliyor ve menüdeki şu özellikler kontrol edilebiliyor: ‘Kamp’ (mod), ‘Soğutma Kutusu’, ‘Maks. Şarj edin ’,‘ Arka İklim ’,‘ Alarm ’,‘ Zamanlayıcı ’,‘ Işık’ ve Sistemin Kurulumu’. 

California Ocean 6.1’de standart olarak elektro-hidrolik çalışma özelliğine sahip açılır tavana ek olarak ‘Açılır Tavan’ menüsü ve ‘Yardımcı Isıtma’ ile üst modelde ekstra bir ücret ödemeden gelen hava ısıtma ile kontrol ediliyor. Gün doğumu işlevi “Işık” menüsünde ayarlanırken, “Alarm” ile etkinleştiriliyor. Son derece pratik bir özellik olan yeni ‘Seviye’ işlevi Kaliforniya’nın kamp alanına park edildiği uzunlukları ve kavşak açılarını gösteriyor. Böylece, kamp seviyesine ulaşmayı çok daha kolay hale geliyor.

Yeni Dijital Kokpit, MIB2, MIB3 ve We Connect

İstenirse California 6.1 ilk kez tamamen dijital enstrümanlar ile sipariş edilebiliyor. Dijital Kokpit ve Bilgi-eğlence serisi de yeniden yapılandırılmış. İkinci nesil Modüler Bilgi-Eğlence Matrisi (MIB2) sistemi olan Kompozisyon Rengi (dokunmatik ekran, 6,5 inç) ile başlıyor. Bunun üzerinde Modüler Bilgi ve Eğlence Matrisinin (MIB3) üçüncü neslinden iki cihaz kullanılıyor: Discover Media (8 inç dokunmatik ekran) ve Discover Pro (9.2 inç) Navigasyon Sistemleri. Tüm MIB2 ad MIB3 sistemlerinin ortak özelliği, Çevrimiçi Bağlantı Birimi ve içine entegre edilmiş eSIM ile bağlantılı. Bu arayüz aracılığıyla California 6.1, We Connect ve We Connect Plus’ın mobil çevrimiçi hizmetleri ve işlevleriyle bağlantı kuruyor.


Yeni elektro-mekanik direksiyon ve sürücü destek sistemleri

Kullanım açısından en önemli teknik değişiklik; hidrolikten elektro-mekanik servo direksiyona geçiş. Aktif olarak kontrol edilebilen ve enerji tasarrufu sağlayan bu direksiyon sistemi sayesinde, California 6.1 çok sayıda yeni sürücü destek sistemi ile üretilebilecek. Genişletilmiş sistem yelpazesinde Şerit Kontrol Asistanı, Park asistanı, Yan Koruma Fonksiyonu (manevra yaparken engelleri uyarır) ve Trailer Assist (bir römorkla manevra yapmayı kolaylaştırır) bulunuyor. Ayrıca Cross Wind Assist; kuvvetli rüzgar durumunda California 6.1’i otomatik olarak dengeliyor. Opsiyonel olarak sunulan DCC Adaptif Şasi Kontrol sistemi ile sorunsuz bir şekilde uyarlanabilmiş. 

110 PS – 199 PS arasında güç çıkışına sahip dört TDI motoru

California 6.1, üç farklı versiyonda verimli turbo dizel enjeksiyon (TDI) motorlarla güçlendirilmiş. 81 kW / 110 PS, 110 kW / 150 PS ve 146 KW / 199 PS. 150 ve 199 PS versiyonları 4MOTION dört tekerlekten çekiş ve 7 vitesli çift kavramalı şanzıman (DSG) ile birleştirilebiliyor. Üst motor seçeneği olan 199 PS motor standart olarak DSG ile birlikte geliyor. Tüm California 6.1 TDI motorları en son Euro 6d TEMP EAVP ISC emisyon standardını karşılıyor..

İlgili Haberler

Crawler OTAĞ 600

patron

Shantigo SG4+

patron

UNI-HAN Karavan

patron