Özel Haber

Defender’ın Gayriresmi Varisi Ineos Granedier

Land Rover markasının açtığı ve kaybettiği bir dava ile tanıdık Ineos markasını ve Granedier modelini. Daha satışta olmayan ama test süreçleri devam eden bu 4×4 aracın yakın zamanda satışa çıkması bekleniyor. Peki neymiş bu Granedier? Yazının devamında.

Aracın çıkış fikri İngiltere yer alan bir pubda ortaya çıkıyor. Ineos şirketinin sahibi kimya mühendisi Jim Ratcliffe, arkadaşlarıyla sohbet ederken, piyasada tam donanımlı ve ihtiyaçlara cevap veren bir 4×4 aracın olmadığını dile getiriyor. Adı da o pubdan geliyor çünkü mekanın adı Granedier.

Ineos hemen üretim ve mühendislik uzmanlığını böyle bir araç üretmeye çeviriyor. INEOS Automotive Limited kuruluyor ve deneyimli otomotiv uzmanlarından oluşan üst düzey bir ekip vizyonu gerçeğe dönüştürmek ve aracı geliştirmek ayrıca üretime taze bir bakış açısı getirmek için bir araya geliyor.

Mühendislik Aşaması

İngiliz tasarımını ve girişimciliğini Alman mühendisliği hassasiyetiyle birleştiren 200 kişilik uzman mühendis ekip, Şubat 2018’den beri firmanın Stuttgart’taki ofisinde tam zamanlı olarak araç üzerinde çalışıyor. Gelinen noktada ise test edilen ilk prototipleri seri üretim için geliştirmeye çalışıyorlar. Amaç ise oldukça basit; ihtiyacın olan her şey, ihtiyacın olmayan hiç bir şey. Yani bir arazi aracından ne bekliyorsanız ona sahip olacaksınız. 

Motor

Her türlü iklim koşullarına cevap verecek ve 4 tekerden çekiş sisteminde kendini kanıtlamış motor ihtiyaçlarını Mart 2019’da alınan kararla BMW Group seçilmiş. BMW’nin en yeni nesil TwinPower turboşarjlı benzinli ve dizel motorları, en zorlu koşullarda bile güvenilirlik, performans ve dayanıklılık için tercih edilmiş. 

Üretim

Grenadier, Güney Galler’deki Bridgend’de yeni bir üretim tesisinde inşa edilecek. Bu amaca yönelik inşa edilmiş tesis, başlangıçta 200, uzun vadede ise 500 kişiye kadar istihdam yaratacak.

Sinan Akad Yazdı


Gelişim Süreci

Konseptten seri üretime geçiş önemli bir kilometre taşıdır. INEOS Grenadier ekibine, üretime odaklanarak, aracın en önemli parçası olan çekiş sisteminin üretimi için, 4X4 uzmanı Magna Steyr ile aralık 2019 tarihinde anlaşılmış. Böylece aracın çekiş sistemi Magna Steyr’e emanet. 

Dış Tasarım

INEOS Otomotiv, piyasaya sürülecek ve her koşula uygun 4×4 aracı Grenadier’in üretime başlama yolunda bir adım daha ortaya koydu. Land Rover tarafından açılan davayı kazandılar ve bugüne kadar ki yaptıkları üretim ile testler meşrularmış oldu. Tasarım felsefesiyse; gelecekteki sahiplerinin sağlam, yetenekli ve konforlu, bir yere gitmek için taleplerini karşılayan bir 4×4 araç. Tasarımcı Ecie Ecuyer şunları söyledi: “Özet basitti. Özünde faydalı olan modern, işlevsel ve son derece yetenekli bir 4X4 araç tasarlamak için yola çıktık. Dış tasarımımız, bu misyonu tam olarak nasıl yerine getirdiğimizi gösterdi.” 

Arka bagaj kapağı 70 e 30 oranında açılarak ihtiyaçlara karşılık veriyor. Tekerlekler ise tamponlara oldukça yakın yerleştirilerek ön yaklaşma ve arka uzaklaşma açılarını en yüksek seviyeye çekilmiş.

Daha 1 yıl ve 1.800.000. km daha teste tabi tutulacak Grenadier, tüm bu süreçlerin sonunda piyasaya çıkacak. Ülkemizde görebilecek miyiz? Onu da zaman gösterecek.

Haber: Sinan Akad

İlgili Haberler

Şirin elektrikli Pick – Up; The Alpha Wolf

patron

2021 Honda Ridgeline Yola Çıkmaya Hazır

patron

Rivian R1T

patron